„За справяне с безпрецедентните предизвикателства, които създаде пандемията от COVID-19, са необходими безпрецедентна солидарност и сътрудничество“, заяви китайският председател Си Дзинпин на провелата се вчера видео среща на върха между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ). На нея той отправи редица предложения за по-нататъшното развитие на механизма за сътрудничество в новите условия, предава Радио Китай.
„Стокообменът на Китай и страните от ЦИЕ нараства бързо. Товарните влакове между нашата страна и Европа покриват по-голямата част от региона. Всички страни там са включени в съвместното изграждане на инициативата „Един пояс, един път“, подчерта Си Дзинпин, припомняйки важните резултати от последните девет години след създаването на механизма за сътрудничество, основан на общи консултации, взаимна изгода, отвореност, приобщаване и съвместно развитие. В момент, когато светът е обхванат от пандемия и най-големите за последните сто години големи промени, пред Китай и страните от ЦИЕ стои задачата да се справят с COVID-19 и реализират икономическо възстановяване, така че необходимостта от засилване на сътрудничеството – по думите на китайския лидер – е голяма.
Си Дзинпин очерта насоките и приоритетите за по-нататъшното сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ, а именно: справяне с предизвикателствата от пандемията, продължаване на проектите за реализиране на взаимна свързаност, насърчаване на деловото сътрудничество и стремеж към зелено развитие. Най-спешната задача в момента, според Си Дзинпин, е овладяване на пандемията от COVID-19. Сърбия вече е получила 1 милион дози ваксина на „Синофарм“, Унгария провежда сътрудничество с китайски компании за производство на ваксини в страната. „Бихме искали да засилим обмяната на опита със страните от ЦИЕ в превенцията и контрол на епидемията и да обмислим нуждите от сътрудничество за останалите страни от региона в тази област“, каза китайският лидер.
Китай е икономика, която първа успя да се възстанови след първоначалния шок от пандемията, и да реализира положителен ръст. Това създава увереност и за държавите от ЦИЕ в тяхното собствено възстановяване и укрепва основата на механизма за сътрудничество с Китай. На настоящата среща Пекин предложи ускоряване изграждането на важните за инициативата „Един пояс, един път“ проекти като високоскоростната железопътна линия между Белград и Будапеща, улесняване на митническата обработка на стоки и товари, разширяване вноса на продукти от страните от ЦИЕ, засилване на сътрудничеството в областта на зелената икономика и други.