Само ГЕРБ против вдигане, искат 2х50 бонус до края на пандемията

370 лв. да стане минималната пенсия, но да се ореже увеличението на пенсиите на категорийните работници през вдигане до 1,35 на тежестта на стажа в пенсионната формула. Това е най-вероятният варинат за вдигане на пенсиите от 1 октомври, стана ясно след първото четене на актуализацията на осигурителния бюджет в парламента.

Тежестта на стажа да се вдигне от 1,2 до 1,35, което да донесе среден ръст на пенсиите от 12,5%, предлага служебното правителство. Между двете четения обаче от “Има такъв народ” ще внесат текст, според който увеличената тежест ще важи само за действителния, но не и за превърнатия стаж. Това означава, че ще се отреже от парите на хората, които са работили първа и втора категория труд. В най-тежката - първа, влизат над 18 хил. души, главно миньори. При тях осигуряването е на реални доходи, при това на максимални. Освен тях орязани ще бъдат и тези от втора категория - други над 40 хил. души - работили в химическата промишленост, металургията и други опасни професии.

По-малко

увеличение ще

получат и

651 хил.

пенсионери със

смесен стаж

Дебатът за пенсиите продължи над 2 часа и половина, като “за” гласуваха 148, “въздържали се” бяха 48 депутати от ГЕРБ, а един гласува “против”.

Първата атака на депутатите бе към минималната пенсия, за която служебното правителство предлага да е 340 лв. от 1 октомври. “Има такъв народ” настоява тя да стане 370 лв., обяви депутатката Мика Зайкова. Тя припомни, че размерът на най-ниските доходи е плод на политическо решение и кореспондира малко с осигурителния принос в системата. “Това е причината да съм безкрайно учудена, че сте решили да лишите с 10 лв. хората на минимална пенсия. 889 хил. души са на минимална пенсия. Те имат достатъчно трудов стаж, но са получавали малко пари. Досега те взимаха 50 лв. като добавка, а сега ще взимат 340 лв. Само не ми обяснявайте, че през социалното подпомагане ще добавяте до линията на бедност. Още тази година тя трябваше да е 413 лв.”, категорична бе Зайкова.

“Ние сме най-бедните, хайде, да се погрижим за българските пенсионери и вместо да ги мъчим с доплащания от социалните, да направим минималната пенсия поне 370 лв., за да бъдат хората сигурни и да знаят, че при нова криза ще имат поносим размер на пенсиите”, каза още тя. Зайкова обвърза по-голямото вдигане на минималната пенсия с орязване на тежестта на година стаж за категорийните работници, от което щели да се освободят пари.

Минималната пенсия да е 369 или 370 лв., поиска и Мая Манолова от “Изправи се БГ! Ние идваме!”. Според нея по предложението на служебния кабинет за 12,5% средно увеличение на всички пенсии

ще има хора,

които ще получат

с 10 лв.

по-малко

спрямо общия бонус от 50 лв.

“Апелът ни е да подкрепим, като първа стъпка към преизчисляване на пенсиите, предложението на служебния кабинет. След като бъдат актуализирани пенсиите и минималната пенсия достигне 369 лв., добавката от 50 лв. в COVID кризата да бъде включена в бюджета поне до края на тази година”, каза Манолова.

Предложението на служебния кабинет ще струва 133 млн. лв. месечно, или 399 млн. лв. до края на тази година. Нашето предложение е с 21 млн. лв. повече на месец. В края на тази година ще са нужни 462 млн. лв. Парите на българските граждани, внесени през данъци и осигуровки, трябва да отидат при българските граждани, така че 462 млн. лв. за подкрепа на пенсионерите е напълно справедливо, заяви Манолова.

Принципна подкрепа за преизчисление на пенсиите според варианта на служебния кабинет дадоха и от “Демократична България”. Те одобряват и допълнителното социално подпомагане за най-бедните пенсионери вместо прекомерно вдигане на минималната, обясни Цецка Бачкова от ДБ.

БСП пък дадоха подкрепа за актуализацията на кабинета, но между първо и второ четене ще вкарат собствените си текстове за преизчисление на пенсиите по актуален осигурителен доход от 2018 г., обясни шефът на социалната комисия Георги Гьоков. Предложението на социалистите оставя близо 1 млн. пенсионери без увеличение.

Гьоков поиска и

промяна на

“швейцарското

правило”,

по което всяка година пенсиите се осъвременяват. Сега процентът на повишаване се формира от 50% от инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход. Според него съотношението може да стане 75/25 с превес за средния осигурителен доход.

Бившата социална министърка Деница Сачева пък обясни, че парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще предложи бонусът от 50 лв. да се вдигне двойно и да стане 100 лв. Той обаче да се дава само по време на кризата. Освен това между двете четения ще внесат предложение да отпадне таванът на пенсиите.

“Максимална пенсия от 1500 лв. е абсолютно неприемлива за нас, защото по този начин броят на хората, ограничени от тавана, ще се вдигнат от 24 хил. на 36 хил.”, разясни още Сачева.

ДПС ще предложи по 120 лв. да получават пенсионерите за последните три месеца на 2021 г .