Получихме уверения от министъра на енергетиката, че няма да има прекъсване на газоподаването към "Топлофикация София". Имаме действащ в договор с
Булгаргаз" до края на годината. Ако прекъснат все пак доставките, нашето оборудване може да работи с мазут поне 3 месеца и повече". Това увери директорът на "Топлофикация София" Александър Александров по Би ти ви.

Според него парното ще остане най-евтиното отопление за много време напред и към момента в дружеството са постъпили над 200 молби за присъединяване на нови обекти.

Той коментира и идеята за одържавяване на столичното парно. Според Александров това не е важният елемент, а нуждата от реформа. На комисията, разлеждала въпроса с бъдещото на топлофикацията, е бил одобрен плана на дружеството за модернизация и от общината, и от държаввата. "Трябва да се намери сериозен, солиден инвеститор, който да осъществи нашия план. Видях държавническо мислене в комисията", заяви Александров и обясни задълженията на дружеството с разликата между прогнозната цена на КЕВР и реално платената, която достига до почти 200 лв.

Все още не е изяснен въпроса с механизма за начисляване на 9% ДДС за парното - мярка, която беше взета от предишното правителство, стана ясно още от думите на Александров. "Досега ние начислявахме 20% на всички - и на сделки, извършени в миналия регулаторен период, който приключи на 30 юни. Отоплителният сезон е между началото на ноември и края на април. От финансовото министерство пишат, че разликата между авансово начислените суми и окончателните сметки трябва да бъде обложена с 9%", каза шефът на топлофикация, който ще проведе среща с Министерството на финансите за изясняване на въпроса. Все още не е ясно и как се тълкува моментът за начисляване на ДДС - дали е в момента на извършване на сделката, който е през миналия отоплителен сезон и трябва да е 20%, или, както смята министерството - това е непрекъсната сделка и ДДС се начислява в момента на издаване на фактурата.