Част от тях вече са наполовина пълни

Язовирите в страната все повече пресъхват, а половината от тези, които се използват за пиене, вече са наполовина празни. Това показва месечният график за ползването им през ноември.

Всички язовири, предназначени за питейно-битово водоснабдяване, намаляват нивото си прогресивно в последните месеци – септември и октомври.  Все пак количествата вода  за пиене все още не са силно ограничени.

70% е пълен язовир “Искър”. Както и предишните месеци, на софиянци са отпуснати 12 млн. кубика вода за пиене. Въпреки че нивото на язовира е спаднало с 8 млн. кубика спрямо началото на септември, количествата, предназначени за производство на електроенергия, са увеличени двойно – от 5 на 10 млн. кубика.

Още 4,1 млн. получава столицата от яз. “Бели Искър”. Количествата от него не са ограничени, въпреки че нивото му прогресивно спада – през септември наличният полезен обем в него е бил 9,58 млн. кубика, през октомври – 8,53 млн., а в началото на ноември вече е 7,65. Това са 50,7% от общия му обем, което означава, че е близко до критичното ниво.

Язовир “Христо Смирненски” също е с нисък наличен полезен обем – 54% от общия, но въпреки това в графика за ноември количествата за Габрово не са ограничени.

50,5% е водата и в “Камчия” – язовира, който основно водоснабдява Северното и Южното Черноморие и който през лятото на 2020 г. също достигна критично ниски нива. Тогавашният екоминистър Емил Димитров предложи план за 50 млн. лв. , с които да се изградят връзки с три други язовира, за да се предотврати сушата. Проектът така и не беше изпълнен. Сега четвърти месец подред Варна и Бургас получават все по-малко количества вода. По принцип нуждите на Бургас се задоволяват и от яз. “Ясна поляна”, но през ноември той вече е пълен едва 32,6%.

Под 50% вече е .“Ястребино” – наличният полезен обем в него е 30,04 млн. кубика, което е 48 на сто от общия. По тази причина през ноември от него ще се използват само 0,022 млн. кубика за питейно-битови нужди на Антоново, без да се отпуска ресурс за напояване, както е било през миналите месеци.

51,7% от общия е наличният обем и в яз. “Асеновец”, но количествата за Сливен са запазени в същия обем, както и през последните месеци. Близо 58% е наличният полезен обем на “Дяково”, но почти няма разлика в отпуснатите количества за ползване през ноември.

Останалите са сравнително пълни. “Среченска бара” е запълнен 90% от общия обем и няма ограничения за водата за Монтана и Враца. Макар че “Йовковци” също е пълен – 80%, Велико Търново получава по-малки количества спрямо октомври – 2,8 млн. кубика. 82% е наличният полезен обем и в “Тича”, но и той спада постепенно. Затова през ноември няма да се използва за напояване. Водата за пиене за Шумен и Търговище не е ограничена. “Боровица” е пълен почти 73%, но все пак спада и водата за Кърджали и Момчилград се ограничава по малко през последните месеци. “Студена” също запазва сравнително високо ниво на запълване – 74%, и няма ограничения за водата за Перник.