Внасят предложението в парламента
Преди да се построят, ще трябва да се подпише споразумение със САЩ
Атомната централа има лицензирана площадка, на която могат да бъдат изградени бързо
ГЕРБ ще внесе решение в сряда за VII и VIII реактор на АЕЦ “Козлодуй”, обяви лидерът на партията Бойко Борисов във вторник, без да съобщава подробности.
Става въпрос за два нови блока с реактори AP 1000 на “Уестингхаус”, научи в. “24 часа” от отлично информирани източници. Като преди това ще се възложи правителството
да сключи споразумение с правителството
на САЩ за развитие на ядрената енергетика
То ще включва и изграждането на нова мощност. Проектът за споразумението подлежи на ратификация от Народното събрание.
Ще се предложи парламентът да задължи Министерския съвет до 1 март 2023 г. да приеме действия за вземане на решение по чл. 45 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия за изграждане на централа на утвърдена от Агенцията за ядрено регулиране площадка.
Предлага се още този енергиен обект да бъде с национално значение - по Закона за устройство на територията и Закона за държавната собственост.
Правителството ще бъде натоварено и със задачата да предприеме действия да се стартира процедура по нотификация на проекта от Европейската комисия.
Бившият шеф на АЕЦ “Козлодуй” Валентин Николов, който бе изпълнителен директор на БЕХ и шеф на енергийната комисия в парламента, каза, че АЕЦ “Козлодуй” разполага с лицензирана площадка за VII блок, има и предпроектно проучване за два нови блока от 2013 г. в два варианта. Първият е за хибридни - с руски реактори и неруска автоматика. Вторият е за реактори AP 1000 на американската компания “Уестингхаус”.
За новите блокове има и геоложко проучване, както и ОВОС, който взема предвид и двата варианта.
Още през 2013 г. - по време на правителството на Орешарски, министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев беше на посещение в централата на “Уестингхаус” точно заради третото поколение реактори AP 1000. След завръщането си той призова всички политически сили да се обединят около новата технология за VII блок.
Сега Валентин Николов казва, че
хибридният модел отпада, защото няма как
да се използват произведените в Русия реактори
без участието на “Росатом”. А санкциите, наложени от ЕС заради войната в Украйна, забраняват договори с руски компании.
Разглеждан бил и вариант “Шкодая” да завърши атомната част, но било сложно и почти невъзможно. Чехите не можели да дадат гаранция, тъй като не са изпълнявали такъв проект.
Следваме пътя на Полша, която ще строи два блока с реактори AP 1000, заяви още Николов и добави, че тъй като има лицензирана площадка и ОВОС, то България би могла да изпревари Полша в строителството на нова ядрена мощност с американски реактори.
Проектите за нови ядрени мощности в България замръзнаха от няколко години, а двата реактора, които изработи “Росатом” и за които България плати над .над 1,3 млрд. лв., стоят опаковани на площадката на АЕЦ “Белене”.
Последното раздвиждване бе при третото правителство на Бойко Борисов, когато бе обявен търг за стратегически инвеститор за АЕЦ “Белен”. През 2019 г. кандидати бяха Китайската национална ядрена корпорация (CNNC), “Росатом”, Корейската хидроядрена корпорация, “Фраматом” и “Дженерал електрик”.
Докато течеше процедурата обаче, избухна пандемията и плановете за построяването на нова ядрена централа с частни инвестиции бяха спрени, макар решението на парламента за размразяване на АЕЦ “Белене” все още да е в сила.