България достига пик в добива на полезни изкопаеми през 2021 г. със стабилен ръст от 10%. Добивът ни е в размер на 117 млн. тона, а България е сред водещите страни в Европа по добив на някои основни суровини като мед, лигнитни въглища и др.
Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов. Той представи опита на българските компании и постиженията на минната ни индустрия по време на международната конференция „Future Minerals Forum“.
Това е едно от най-значимите икономически събития в Близкия Изток и се очаква да бъде най-големият световен форум в сферата на минната индустрия за 2023 г.
„През годините последователно изграждаме специалисти, които са лидери в своята област, а българските компании в сектора са конкурентни на световно ниво“, подчерта икономическият министър.
Той отправи покана към участващите във форума министри и официални лица от над 60 държави за общи проекти в минната индустрия с участието на българския бизнес. „Използвам възможността да благодаря за поканата на нашите домакини от Саудитска Арабия, с които вече имаме конкретни разговори за включване на наши компании в проектите, по които работят“, каза още министър Стоянов. Той разясни, че преди два месеца са започнали разговори с арабската държава, които ще продължат в следващите дни, в това число и с представители на бизнеса от двете държави.
„Future Minerals Forum“ се организира от Министерство на индустрията и минералните ресурси и Публичния инвестиционен фонд на Кралство Саудитска Арабия и беше открит от министъра на индустрията и минералните ресурси Бандар бин Ибрахим Ал-Хорайф. Основна тема в първия ден на събитието е растящата необходимост от суровини в глобален мащаб и необходимостта от нови източници на доставки.
В тридневната конференция, която се провежда в периода 10-12 януари в Рияд, очаква да се включат около 6000 участници от цял свят, сред които над 100 официални лица, представители на индустрията, бизнеса, правителствения и научен сектор, и др.
Посещението на министър Никола Стоянов в страната е продължение на неговата визита от октомври 2022 г. за задълбочаване на разговорите по няколко набелязани инициативи за партньорство и възможности за привличане на инвестиции.