Дава страната ни на съд заради неприет закон за ВЕИ-тата
Наказателна процедура срещу България заради 25-те стотинки помощ за горивата започна Брюксел. Мярката действаше от юли до края на 2022 г.
Еврокомисията смята, че страната ни е въвела мярка, която противоречи на разпоредбите за вътрешния пазар. Схемата за компенсация, която води до намаление на цените на бензина и дизела, е само за собственици на превозни средства, регистрирани в България. Това, че не се прилага за коли, които са с регистрация извън страната, се оценява като силно дискриминационно и непропорционално.
От кабинета на служебния вицепремиер по икономическата политика Христо Алексиев коментираха само, че
това е решение на редовното правителство
и мярката е приключила в края на миналата година.
Оттам поясниха, че за 25-те стотинки не е искана нотификация от Еврокомисията. Освен това помощта е давана на калпак на всички собственици с превозни средства, регистрирани в България. Юристи все още обсъждали как да се реагира, но имало опция глобата да се плати.
Новата схема за подпомагане, която се обсъжда,
ще предвиди праг на помощта,
както и промяна на начина на даване. С решение Народното събрания възложи на правителството да разработи механизъм кой да получава помощ за горивата и откога. Възможно е да е с ваучери, но може и да е с отстъпка на литър. Но каквато и да е мярката, най-вероятно за нея този път ще се иска одобрение от Брюксел.
Председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев, който е и сред авторите на решението за втория етап на помощите, коментира, че 25-те стотинки били с български пари за български граждани, но
схемата е неудачна
А подобна на тази с ваучерите се прилагала в няколко европейски страни.
В четвъртък Еврокомисията обяви още, че предявява искане за финансови санкции пред Съда на ЕС срещу България по два казуса.
Първият е, че страната ни не е транспонирала директивата на ЕС за възобновяеми енергийни източници, което е трябвало да стане до 30 юни 2021 г. Освен България само Словакия не е направила това. Председателят на енергийната комисия в парламента коментира, че законопроектът е внесен преди седмица,
минал е на първо четене
в комисия, но едва ли ще има време този парламент да го приеме окончателно. В проекта Министерският съвет предлага да има зони за изграждане на ВЕИ-та, както и механизми за насърчаването им, с които е ангажирала и КЕВР. Той третира и биогоривата, течните горива от биомаса, както твърдите горива от биомаса и ангажиментите на екоминистъра да ги одитира. Създават се звена за контакт, като изискването е инвеститорът във ВЕИ да контактува само с едно звено. Възлага се на министъра на енергетиката да одобрява планове за районни отоплителни и охладителни мощности.