Председателят на КЕВР Иван Иванов  изиска от Столичната топлофикация изчерпателна информация за качеството на топлофикационните услуги през април. Това съобщиха от енергийния регулатор. Темата за високите сметки през четвъртия месец на годината беше повдигнат от омбудсмана Диана Ковачева. Действието му е продиктувано от обществения интерес във връзка с фактурите.

хСпоред действащата нормативна уредба, обаче, формирането на месечните фактури на потребителите на топлинна енергия е извън регулаторните правомощия на КЕВР, се казва в съобщението на регулатора. То се извършва по Методика за дялово разпределение на топлинната енергия, която е част от Наредбата за топлоснабдяването. Нормативният акт е издаден от Министерството на енергетиката, което е компетентният орган по извършване на контрол по неговото спазване.

Съгласно Наредба № 3 от 21 март 2013 г. за лицензиране на дейностите в енергетиката КЕВР е компетентният орган, контролиращ качеството на предоставяните от дружествата топлофикационни услуги. Енергийното предприятие е длъжно да подава топлинна енергия с гарантирани параметри, определени с приетите от КЕВР Показатели на качество на топлоснабдяването. Същевременно правомощията на Комисията, регламентирани в Наредбата за регулиране на цените на топлинната енергия, включват контрол върху стриктното прилагане от топлопреносните предприятия на утвърдената от Комисията цена на топлинната енергия за съответния период.

В 3-дневен срок „Топлофикация София“ ЕАД трябва да предостави на Комисията информация с подробни данни за изпълнението на Показателите за качество на топлинната енергия, както и дали в издадените фактури на клиентите за м. април т.г. е приложена утвърдената от Комисията на 01.07.2022 г. цена на топлинната енергия.
След получаване на исканата информация от "Топлофикация София" АД Комисията ще изготви анализ на възникналата ситуация и ще оповести публично резултатите от проверката.