Бюджетът на държавата, който е преди второ четене в Народното събрание, обсъдиха в предаването "Тази неделя" по Би Ти Ви икономистите Мика Зайкова и Лъчезар Богданов.

Бюджетът е имагинерен, приходите няма да се случат. Инфлацията вече е по-малка, а и никой не посмя да върне ДДС в нормалните му граници. Намаляването му не даде очакваните резултати, прогнозира Мика Зайкова, която е бивш депутат.
Тя добави, че никой не знае колко още ще бъдат разтеглени разходите преди окончателното приемане на бюджета за тази година. И предупреди, че ако депутатите го направят, няма друг вариант - държавата трябва да тегли нови заеми.

Вече се вижда изпълнението на бюджета на полугодието, остават 5 месеца. Има рискове - миналата година инфлацията помагаше на финансовия министър, сега няма да има такава “помощ”. А и бизнесът ще има по-малко поръчки и обороти заради кризата в Европа, коментира и главният икономист в Института за пазарна икономика Лъчезар
Богданов. И той е категоричен, че разходите трябва да се увеличават предпазливо. По думите му обаче депутатите имали воля за това.

Подходът към бюджета е неправилен, защото няма още управленска програма и никой не знае това правителство какво ще прави. Ние си говорим за реформи и политики, но там няма такова нещо, смята Мика Зайкова. Тя е категорична, че никой инвеститор няма да дойде в държава с нереформирана съдебна система.

Твърде много шум се вдига за този бюджет, трябват структурни реформи, които дават възможност за повече инвестиции, а оттам и по-високи приходи, доходи, технологии.
Ако и през октомври отново сме на масата и всеки си настоява на неговото, дърпа си към своето министерство, няма да има реформи. Тестът ще е септември-октомври, когато ще се гледа бюджетът за 2024 г., заяви Богданов.

Инфлацията пада, но торбите на хората стават все по-празни, подчерта Мика Зайкова.

Има сигнали, че инфлацията в Европа ще бъде овладяна, добави Богданов. България е бедна страна, в която трябва да има реален ръст на доходите, а не просто да компенсираме инфлацията, убеден е икономистът.
Пари има и Европа е щедра към нас, но ние първо не можем да ги вземем, а като ги вземем, не можем да ги използваме ефективно, каза Зайкова.