За първата половина на 2023 г. през интерконектора са пренесени над 7,8 млн. мегаватчаса
80% от капацитета за следващата газова година е успешно резервиран
Общо 12,7 мегаватчаса природен газ са транспортирани през газопровода IGB от въвеждането му в търговска експлоатация на 1 октомври 2022 г. до края на юни 2023 г. IGB се свързва директно с Трансадриатическия газопровод (TAP), което прави България част от Южния газов коридор и дава възможност за достъп до сигурни доставки на природен газ от диверсифицирани източници както за страната, така и за по-широкия регион
„Само за първите 6 месеца на 2023 г. транспортираните количества възлизат на общо 7,8 млн. мвтч. Това се равнява на 669 милиона нормални кубически метра”, съобщиха изпълнителните директори на компанията ICGB Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. По думите им в момента интерконекторът, който свързва преносните мрежи на Гърция и България, има общо 22 регистрирани потребители и оперира с общ капацитет от 3 млрд. куб. м. годишно. 1,57 млрд. куб. м на година вече са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет се предлага на търгове за различни периоди на двете европейски платформи PRISMA и RBP.
В началото на юни приключиха успешно търговете за годишен капацитет, като с това 80% от общия капацитет на IGB за следващата газова година (2023-2024) вече е резервиран.
Наскоро независимият преносен оператор ICGB, отговорен за търговската дейност на газопровода, стартира процедура за добавен капацитет с цел да проучи интереса на пазара към увеличаване на капацитета на междусистемната връзка до 5 млрд. кубц м/г.
„В тясно сътрудничество с другите оператори в региона и като се има предвид синергията на интерконектора с други проекти като терминала за втечнен газ при Александруполис и Трансбалканския газопровод, работим активно по плана за допълнително развитие на IGB, засилвайки стратегическата му роля в региона на Югоизточна Европа“, отбелязаха Георгиева и Сатлас.
Газопроводът IGB създава изцяло нов маршрут през България за транспортиране на природен газ от нови източници до редица страни, включително до Молдова и Украйна.