Повече от 17 000 младежи са успели да намерят работно място през бюрата по труда, сочат данните на Агенция по заетостта (АЗ) от началото на година досега. Това съобщиха от пресцентъра на ведомството във връзка с Международния ден на младежта, който се отбелязва на 12 август.
Според статистиката 11 590 (67,8 %) от младите хора са започнали работа на първичен пазар, 139 са се включили в мерки за субсидирана заетост, 62 - по програми за субсидирана заетост на преходни работни места по Националния план за действие по заетостта (НПДЗ) от миналата година и 5246 по проект “Младежка заетост”. Също така 340 млади хора са преминали обучения за придобиване на нова професия или ключови компетентности. Единадесет младежи вече придобиват професионален и трудов опит под формата на дуално обучение.
По области най-сериозно младежко присъствие на трудовия пазар отбелязва област Добрич, където на всеки 100 регистрирани безработни младежи 36 са започнали работа през периода от началото на годината. След това са областите Бургас – с 29 на сто, Варна и Силистра – с по 22 на сто, Плевен и Велико Търново – с по 20 и др. Най-слабо е присъствието на младежите в областите Кюстендил, София и Шумен.
Бюрата по труда посредничат и за устройване на работа и на младежи, бягащи от войната в Украйна. По този начин от началото на годината работа са започнали З408 лица със статут на временна закрила, а украинските младежи, които са част от пазара на труда у нас, са повече от 400.
Общо 2333 младежи от ромски произход също са се трудоустроели. В резултат от работата на ромски и младежки медиатори, трудови посредници и активатори през седемте месеца на тази година общо 4050 млади хора са привлечени и регистрирани в бюрата по труда, отбелязват още от АЗ.
Подкрепени са и 50 младежки стартъпи. От тях 18 са на младежи до 24-годишна възраст. Предприемачите започват дейност най-вече в областта на услугите като фризьорство и козметика, търговия с нехранителни стоки, инженерни дейности и технически консултации, лекари по дентална медицина. Реализирани са и бизнес планове в строителството и производството на кожено-галантерийни изделия, посочват от Агенцията.
От Агенцията по заетостта съобщиха пред БТА, че от началото на годината до края на юли 6049 души са потърсили работа по време на общо проведените 35 борси. Над 406 работодатели са участвали на форумите, а обявените свободни работни места са били 5282.