И пчеларите у нас готвят национален протест. Причината според тях е неадекватно отношение на управляващите към труда им. 21 организации се обединиха в обща декларация с 8 суперспешни мерки за опазване на сектора. На 10 октомври те ще се съберат под прозорците на властта, за да бъдат чути. 60% от миналогодишната продукция оставала в складовете, защото производителите на били склонни да продават при тези цени.

„Ако си отидем, свършено е със земеделието. Правете сметка едно малко, уникално създание каква опрашителна работа върши. Не са толкова важни ползите от меда, восъка, прашеца, прополиса и т.н., а това, което прави кръстосаното опрашване, за да бъде нашата трапеза пълна", заяви по NOVA Славчо Колев, професионален пчелар от Балчик.

„Кой е този търсач на силни усещания, който ще си даде продукцията за 3,20 лв.? Каква е разликата от захарта до тук? Нито един лекар няма да каже: „Иди си купи една лимонада”, ами ще каже: „Вземи си едно бурканче мед, направи си един прополис”, казва Колев.

Галин Георгиев, председател на сдружение „Пчела” – Добрич смята, че първото и най-важно нещо е да бъде запазен сектора, защото бил застрашен от изчезване. 

„В момента килограм мед се изкупува на 3,20 лв., но няма реално никакви сделки, защото няма и интерес от преработвателите", поясни Десислав Янакиев, професионален пчелар от Генерал Тошево.

Основното искане на пчеларите е изграждане на съвместна стратегия за подпомагане на сектора на ниво ЕС, изграждане на електронна система за проследяване на произхода на меда, както и българският мед да стане защитен бранд.