Министерството на енергетиката пуснало в петък покана за обществено обсъждане за едни 262 372 950 лева - задължително условие за втория транш по плана за възстановяване и устойчивост
Едни 262 372 950 лева нагряха отново сглобката в понеделник. Вероятно най-емоционалният коментатор във фейбсук по темата енергетика - Делян Добрев, забеляза пуснатата в петък грантова схема за фотоволтаици с батерии по плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и се притесни, че тя противоречи на забрана на парламента.
Бившият енергиен министър от ГЕРБ пресмята, че като първа фаза горните 262 млн. лв. отиват за “свои фирми” (има предвид вероятно близки до “Продължаваме промяната”), а после при другите фази идвали още едни подаръци за 662 432 375 лева.
Обикновено Добрев първо вдига скандален казус в социалните мрежи, после Бойко Борисов публично пита дали това, което депутатът му пише, е вярно, а после се изясняват детайлите.
Така се случва и с въпросната грантова схема, за която Добрев съобщава, че според зададените критерии до 10 ноември могат да кандидатстват само фирми с активи за над 60 млн. евро през 2022 г.
“Тоест в поканата можеше да напишат и имената на фирмите”, убеден е човекът на ГЕРБ. А лидерът му в неделя от Плевен обяви, че ако всичко това е вярно, партията на Бойко Борисов няма да сложи подпис и ПП трябвало да изяснят казуса по време на дебата за вот на недоверие.
Неофициално партньорите им от (не)коалицията допускат, че Делян Добрев отново се е объркал, тъй като вероятно (не) разбирал и (не) познавал плана за възстановяване и устойчивост.
Депутати от ПП припомнят на председателя на енергийната комисия в парламента, че през януари 2023 г. Народното събрание действително е взело решението, цитирано от Добрев, което засягало обаче Инвестиция номер 8 от част “Енергетика” в ПВУ. Номер 8 е националната инфраструктура за съхранение на ток от ВЕИ. Тя бе спряна от парламента и се наложи правителството да предоговаря тази част от плана.
В петък обаче Министерството на енергетиката публикувало за обществено обсъждане първата серия от покани по процедура от ПВУ, но тя се отнасяла за Инвестиция номер 6 пак от част “Енергетика” по плана. Това е схема за изграждане на минимум 1,4 гигавата ВЕИ с батерии с 5 тръжни процедури. Стойността е над 2 млрд. лв., като близо 669 млн. лв. са пари по плана. Това според източници от министерството на Румен Радев било задължително изискване, за да може България да получи второто плащане по ПВУ. По Инвестиция номер 6 нямало забранително решение на парламента. Затова и в Министерството на енергетиката допускат, че депутатите от ГЕРБ не са направили разлика между номерата на инвестициите, поради което се е появило объркването.