Европейската комисия през идните две седмици ще представи пътна карта, в която ще бъдат изложени насоките за постепенно прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на срещата на върха за енергийната сигурност на Международната агенция за енергията (МАЕ) в Лондон, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Вносът на руски природен газ се понижава до 18 на сто от общия импорт на синьо гориво в страните от ЕС при 45 на сто през 2021 година. Все още обаче има какво да бъде направено по този въпрос, посочи председателят на ЕК на форума, организиран от британското правителство и МАЕ.

По-рано Еврокомисията обяви, че вносът на руски изкопаеми горива в Евросъюза ще бъде прекратен напълно до 2027 г. заради военната инвазия на Москва в Украйна.

Редица страни от ЕС компенсират намалелия внос на синьо гориво от Русия с увеличаване на газовите доставки от Норвегия и с втечнен природен газ (ВПГ) от САЩ. Американският президент Доналд Тръмп обяви, че иска Евросъюзът да купува повече ВПГ от САЩ. Официални представители на ЕС посочиха, че това е възможност да бъде постигнато споразумение с Вашингтон относно високите мита върху вноса в САЩ, наложени от Тръмп.

Европейската комисия оценява различни възможности за прекратяване на вноса на руски изкопаеми горива, които да бъдат включени в пътната карта, съобщи агенцията по-рано тази седмица.

Разглежданите варианти включват използване на законодателството на ЕС, за да бъде забранено на компании, базирани в страни от Евросъюза, да подписват нови договори за доставка на руски газ. Обсъждат се и възможностите за оказване на правна подкрепа на европейски фирми, благодарение на която те да могат да прекратяват съществуващи договори за доставка на руско синьо гориво, без да бъдат санкционирани.