Разговорът в транспорта и в енергетиката да стане експертен - това обеща новият председател на българската петролна и газова асоциация Светослав Венчев в студиото на "Тази сутрин" по bTV. "В последно време всичко, което наблюдаваме, включително и вчера в паралемта, са политически разговори без никаква експертност". Той е категоричен, че след известно време това ще струва доста на обществото.
По негови думи в най-скоро време ни предстоят много реформи, наложени от ЕС. Някои от тях са схема за търговия с емисии, която ще влезе от догодина, предстоят и нови изисквания за биогорива, както и актуализирани цели за енергийната ефективност и възобновяемата енергия в транспорта. Това са теми, по които правителството не взимало никакви мерки в момента, а в най-скоро време те щели да се отразят най-вече в цените на горивата.
Съществували и правни абсурди, като това, че парламентът в бързането си приел изменение в текст, който е част от Закона за енергията на възобновяеми източници. Според изменението от 1 март 2025 г. няма да има безнзин на територията на страната. Венчев обясни, че депутатите отменили една думичка в съществуващия текст, по негово мнение абсолютно безцелно, която на практика няма да ни дава възмоност да смесваме бензин с биоетанол. "Това създава огромен проблем", категоричен е новият председател.
"Не може да се работи в такава обстановка - съвсем различни становища се чуват само в рамките на дни", посочи Венчев. "От това, което видях вчера, имаше правописни грешки, разменени параграфи..., когато видя какво е публикувано в Държавен вестник, ще коментирам", посочи още той.
Венчев обеща, че като петролна асоциация с колегите си ще направят всичко възможно рафинерията да продължи да работи, за да има достатъчно горива на пазара и да не се получи сътресение. Като изключително трудно обаче определя в тези срокове да се намери нефт, който да се обработва.
"Правят се опити и за обработка на други видове нефт - не руски, от по-далечни дестинации", уточнява той. Огромният проблем на това, което се чува чисто пазарно, бил, че нефтът, разположен в нашия регион (Черно море), не може да бъде осигурен на дългосрочна база, тъй като е изключително търсен и от други рафинерии - основно румънски.