Британското правителство обяви днес мерки, представени като "най-значимото подобрение" на селскостопанската политика на Великобритания след излизането й от ЕС, целящи да укрепят хранителната сигурност на страната и да вземат предвид опазването на околната среда, предаде Франс прес и БТА.
Тези нови мерки, които секторът очаква от Брекзит насам, "заместват бюрократичната Общоевропейска селскостопанска политика", се посочва в комюнике, публикувано от министерството на околната среда, прехраната и развитието на селските райони.
Те включват "повишаване на финансирането, оптимизация на процесите за подаване на заявки, по-голямо застъпване на инициативите в областта на околната среда и подкрепа за разпространението на нови технологии".
Мерките ще окажат "по-голяма подкрепа на британските селскостопански производители, ще укрепят веригите за доставки и ще допринесат за осъществяването на обещанието на правителството за производство във Великобритания на поне 60 на сто от хранителните стоки, които се потребяват", уверява министерството.
Те предвиждат да насърчат селскостопанските производители и да "създадат местообитания за животните, като ще бъде гарантирано, че фермерите ще получат възнаграждения за поддръжката им".
Те биха могли да получат 1242 британски лири (1440 евро) на хектар, за да свържат местообитанията с речните заливни низини.
От влизането в сила на излизането на Великобритания от ЕС и от единния европейски пазар на 1 януари 2021 година Великобритания се опитва да сключи търговски споразумения, подклаждайки опасения в селскостопанския сектор.
Основният британски селскостопански синдикат (NFU) критикува сключените с Австралия и Нова Зеландия споразумения, потвърждавайки, че "няма да има ограничения в броя на стоките", които тези две страни могат да изнасят за Великобритания, което се отнася както за месо като говеждото, така и за млечни продукти.
Междувременно синдикатът приветства през март споразумението за присъединяване към Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (ВПСТТП - CPTPP), виждайки в него "нови възможности за износ".