Новите автомобили са все по-здрави и сложни и понякога е доста трудна задача при инцидент за службите за спешна помощ да стигнат до шофьора и пътниците. Това се дължи например на новите задвижващи технологии като електричество. Понякога се губи решаващо време.
За решаването на подобни проблеми все повече и повече нови модели са оборудвани с QR код. Има наръчник за спешни услуги за почти всяка нова кола, която излиза на пазара в Европа. Според насоките на института за безопасност EuroNCAP той може да съдържа максимум четири страници. Накратко описва с пиктограми как екипите за спешна помощ трябва да се справят с автомобила. Това е, към което препраща и самият QR код.
Съдържа още по-важна информация. Относно спирането на подаването на гориво или (в случай на електрически автомобили и plug-in хибриди) изключването на системите за високо напрежение.
Информацията може дори да включва къде в автомобила е използвана стомана с висока якост. Такива материали осигуряват по-здрава защитна клетка, но също така представляват по-голяма пречка за службите за спешна помощ за проникване в салона. Когато колата трябва да се реже, за да се освободи някого. Ако спешните служби знаят къде са слабите места, това ще ускори спасителната операция.
Renault прави това от 2022 г. Марката твърди, че QR кодът може да спести до 15 ценни минути време при спасителни операции. Това е период, в който трябва да се окаже помощ на тежко пострадали пациенти.