Започна модернизацията на железопътния (жп) участък Волуяк – Петърч, съобщиха от пресцентъра на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ).
Строителните дейности на железопътната отсечка започнаха в присъствието на ръководителя на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова, председателя на Управителния съвет на НКЖИ инж. Емилия Никова, генералния директор на НКЖИ инж. Стоян Стоянов и представители на местната власт в община Костинброд.
Железопътната отсечка е част от мащабния проект „Модернизация на жп линия София – Драгоман – сръбска граница, участък Волуяк – Драгоман”.
Проектът включва модернизация на коловозното развитие, контактната мрежа, пероните и приблизително удвояване на 12 км електрифицирана жп линия за скорост на движение на влаковете до 160 км/ч. Предвижда се и изграждане на нова жп гара и спирка Костинброд, а за гарантиране на безопасността и минимизиране на риска от възникване на инциденти ще бъдат изградени нови пешеходни подлези, надлези и пътни надлези, като бъдат премахнати всички пресичания на едно ниво между железопътния транспорт, автомобилното движение и пътниците. Системите за сигнализация и енергетика ще преминават през нова тръбоканална мрежа с инсталиран оптичен кабел и надградена системата SCADA. В урбанизираните територии ще бъдат изградени шумозащитни съоръжения и предпазни огради в районите около гарите, съобщиха от НКЖИ.
След завършване на модернизацията в железопътния участък София – Драгоман, времето за пътуване с влак се очаква да бъде съкратено с 30 минути.
Модернизацията на участъка от Волуяк до Петърч е поредна стъпка, която НКЖИ предприема към завършване на жп магистралата от сръбската граница до Бургас/Свиленград и турската граница, което ще подобри качеството на жп услугата за превоз на пътници и товари, казаха от НКЖИ.
Проектът „Проектиране на железен път, контактна мрежа, съоръжения, строителство и авторски надзор на участък Волуяк – Петърч“ със съфинансиране от Кохезионния фонд се осъществява в две фази: Фаза 1 е завършена по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014 – 2020 г., а Фаза 2 е предвидено да се изпълнява по Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. Стойността на договора за строителство е 91 999 000 лева без ДДС, а негов изпълнител е „Вистра“ ДЗЗД.