Получават и бонуси за постигнати резултати 

Вземат 5 пъти повече от средното за страната и с 50% над депутатите

Заплатите на финансовите директори на фирмите у нас определено са задържали ръста си тази година и излизат от топ 3 на най-добре платените мениджърски позиции. Това съобщи в годишното си проучване българската екзекютив сърч асоциация, обединяваща фирми за подбор на висши изпълнителски кадри.

През 2023 г. средното заплащане на директорите на фирми и заместниците им в България се е увеличило с 20%, но

през 2024 г. заплатите им по-скоро са били индексирани

без сериозни повишения.

Това важи най-много за финансовите директори - техните възнаграждения се задържат на средно ниво от около 12 хиляди лева.

Известно индексиране нагоре са претърпели средните възнаграждения на търговските и маркетинг директорите, като нивата им са 12-14 хиляди лева месечно. При тях все по-масово се въвежда практиката

да получават бонуси, обвързани с продажбите,

така че реалните им доходи може да са по-високи.

12 000 лв. е и заплатата на ръководителите на отделите “Човешки ресурси”, “Логистика” и други подобни. Същите са възнагражденията и на директорите на по-малки производствени предприятия, но при тях

има значителна бонусна част, която често стига 20-25%

Нивото на възнагражденията зависи и от сектора, в който е предприятието. Тези от сферата на електрониката и машиностроенето са с най-високи. Ако предприятието е свързано с интегрирана верига на доставки, заплатата на изпълнителния директор без бонусите може да стигне 16-17 хиляди лева месечно. В IT сферата вземат най-много. Нетните месечни заплати са над 15 хиляди лева, стигат до 25 хиляди, без да се смятат бонусите и другите привилегии.

За повечето от ръководителите на фирми значителна част от доходите са

финансови и други стимули, които стигат до 30-35%,

В част от компаниите се предлага и дял от собствеността или други придобивки с по-дългосрочен характер, например пенсионни или животозастрахователни продукти. Все по-често на такива длъжности гъвкавостта на работното време, продължителността на почивката и грижите за семейството

се договарят индивидуално в мениджърските договори

Независимо че заплатите на финансовите директори са най-ниското ниво, тази позиция продължава да е сред най-търсените наред с мениджърите “Човешки ресурси”, се твърди проучването.

Друга много търсена позиция напоследък са специалистите, които могат да ръководят вериги на доставки, особено на фирми, които зависят от внос на компоненти и от чужди пазари за продукцията си.

Най-ниските мениджърски заплати в България в момента на практика надвишават 5 пъти средната работна заплата за страната. По последни данни на НСИ, които са от септември, тя е 2306 лв.

Средното депутатско възнаграждение, което е около 8500 лева, е с 50% под мениджърските заплати.