Половината пари ще отидат за отдалечени

и слабо населени райони

През 2017 г., след като бе за снимки на филм в България, Силвестър Сталоун публикува във фейсбук, че и в гората при вълците имало Wi-Fi, но не можел да открие такъв в Санта Кларита, Калифорния.

Тези дни стана ясно, че държавата се кани да затвърди впечатлението, че у нас достъп до световната мрежа може да има навсякъде.

С 468 857 652 лева по плана за възстановяване ще се изгради бърза мрежа в 289 населени места, които са извън интереса на телекомите. Половината от инвестицията е за отдалечени, селски и слабо населени райони.

България е напред в сравнение с други държави от ЕС с цифровата свързаност. 88,6% от домакинствата в страната имат достъп до оптични линии при средно за ЕС 64%. А сега Министерството на транспорта и съобщенията с тези близо половин милиард лева иска да се преодолее разделението чрез изграждане на мрежи с много голям капацитет.

Предвижда се още

поне 350 000 българи да имат достъп до

високоскоростен интернет

Специално внимание се обръща на регионите, които нямат надеждна оптична свързаност, която е от съществено значение за предаването на данни.

Ще бъде разширена и подобрена мрежата и до 140 общински центъра от общо 185 в страната. Не по-малко от 700 базови станции ще бъдат свързани към новоизградените трасета.

Капацитет може да бъде осигурен чрез изграждане на нова инфраструктура или използване на съществуваща. В още 45 локации сегашните мрежи трябва да бъдат модернизирани.

От министерството дават пример за ползата от инвестицията - ако семейство иска да живее в малко населено място,

от 30 юни 2026 г. ще може да

се предлага дистанционно обучение,

да се плащат онлайн сметки, да се общува с институциите. Във всяко от тези 289 населени места държавата осигурява възможност и за дистанционно номадство, тоест може да се работи от разстояние.

Поръчката е обявена на база на 6-те района на планиране. (Кои са те - виж картата.)

По плана за възстановяване са предвидени 84,84 млн. лв. в Северозападния район за планиране за дигитална свързаност на 58 градове и села. За Северен централен определената сума е 61,08 млн. лв., а населените места, които ще се сдобият с бърз интернет, са 47. Цифровата инфраструктура на 35 населени места в Североизточния район ще струва 66,6 млн. лв. В 39 села и градчета на Югоизточния район ще бъдат инвестирани 78,72 млн. лв. В бързия интернет на Южен централен ще се влеят 87,6 млн. лв., те ще отидат в 50 населени места.

Най-много инвестиции са предвидени за Югозападна България, сумата е 89,64 млн. лв. и ще се използват за 60 села и няколко градчета.

Всяко предложение на кандидат да изгради мрежите трябва да обхваща един от 6-те района за планиране. От него се изисква да предвиди

собствен принос в размер на не

по-малко от 10% от стойността

на спечеления район. Всеки кандидат може да спечели максимум два от районите за планиране, се казва в условията за кандидатстване.

В случай че за даден район има повече от едно предложение, договор ще бъде сключен с кандидата, получил по-висока оценка.

Предвидените населени места, в които ще се изгражда мрежа за бърза свързаност, са приоритетни, но не окончателни, може да се включат и допълнителни, се уточнява в процедурата.

Ако някое село или град не може да бъде покрит заради технически причини, то трябва да бъде заменено от друго със съпоставим брой жители.

Изискванията към фирмите, които биха участвали в процедурата, са да имат разрешение за използване на спектър в честотни ленти 2,6 GHz, 3,6 GHz, 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz или има споразумение с партньор, който има такова разрешение.

Има и условие за собствен

капитал от минимум 6 млн. лв.,

като той може да е на кандидата или чрез акционер и съдружник.

Опеделящо е минимално изискване за последните три години от датата на подаване на офертата участниците да са поддържали или изграждали електронна съобщителна инфраструктура с дължина най-малко 350 км или да са предоставяли електронни съобщителни услуги.

Сред изграждане на мрежите трябва да има поддръжка за 20 години и неограничен достъп до инфраструктура на други оператори.

Срокът за подаване на офертите е 11 април, а широколентовите мрежи да са готови до 30 юни 2026 г.

Пускат и на 16 гранични

пункта

16 гранични пункта също ще имат бърз интернет от 30 юни 2026 г., когато мрежата бъде изградена. Покриването им е предвидено в обществената поръчка, а е обосновано с приемането ни в Шенген.

Това не са основните пунктове на държавата, но изграждането на широколентова инфраструктура до тях, освен че ще подобри работата на митничари и граничари, ще насочи към тях трафик и ще помогне за разтоварване на основните.

Бърз интернет ще има на граничните пунктове Връшка чука при Кулата, Дуранкулакпри Шабла, Златоград, Ивайловград, Кайнарджа, Маказа, при Кирково, Малко Търново, Станке Лисичково - Благоевград, Стрезимировци - Трън, Крушари, Олтоманци, Брегово, Гюешево - Кюстендил, Златарево при Петрич, Кардам при Генерал Тошево и Капитан Петко войвода при Свиленград.