Ако евродирективата за субсидии бъде приета, тя ще е задължителна за България
Европейският съюз разработва директива, според която всички държави ще дават бонуси за покупка на електромобил. Новината обяви германският канцлер Олаф Шолц във вторник по време на световния икономически форум в Давос.
“Електрическата мобилност е бъдещето, в това няма никакво съмнение. Всеки, който предполага обратното, вреди на нашата индустрия”, допълни Шолц. И уточни, че
ЕК е възприела да има общоевропейски премии за закупуване на електромобили
Председателката на комисията Урсула фон дер Лайен допълни, че за Европа следващите няколко години ще бъдат от жизненоважно значение, за да остане в надпреварата за чисти и революционни технологии.
Даването на бонуси за кола на ток в целия ЕС обаче вероятно ще е по нова схема, която да насърчава покупката от европейските производители, твърдят източници от Брюксел. Целта е да се спре инвазията на китайските електромобили, чиито цени са по-ниски заради държавната помощ.
За основа може да се вземе френският модел, който определя бонусите според емисиите в цялата производствена верига. Оценява се кои автомобили могат да се възползват от помощта, като се взема предвид производствените материали, емисиите, генерирани при производството, или произходът на батериите и на колата. Само онези, които имат определен резултат по предварително зададена скала, ще получат помощ.
На практика това изключва автомобилите, произведени извън ЕС,
но може да е засегне и европейски марки, които се правят в други държави. Но ще помогне на заводите, базирани в Европа.
Унифицираната помощ ще бъде насочена не само към физически лица, но и към фирмени автопаркове, защото те имат голям процент от пазара.
Засега плановете на Европа от 2035 г. да спрат продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене не са променени. Има обаче натиск от редица държави срокът да се отложи.
През миналата година продажбите на коли на ток в ЕС намаляха значително. Броят им е спаднал с над 3% до 3 млн. бройки, показват данни на консултантската фирма Rho Motion. Основна причина е оттеглянето на държавните стимули в някои страни. Най-голям ефект оказва краят на субсидиите в Германия, където пазарът на електрички се срина с близо 30% в сравнение с 2023 г.
Ако евродирективата за субсидии бъде приета, тя ще е задължителна за България. Това означава и у нас най-сетне да се въведат бонуси. Страната ни е сред петте държави в ЕС, които досега не са имали никакви стимули за покупката на нова кола или електромобил.
През 2020 г. бе изготвен проект за Национална стратегия за пътна безопасност. В нея се предвиждаха редица привилегии.
Посочваха се безплатно паркиране в синя и зелена зона, безплатни зарядни станции, данъчни облекчения, субсидиране, рестрикции за замърсяващи автомобили и вътрешно производство на електромобили. Мотивът за тези мерки е, че 70% от леките автомобили у нас са на над 15 години. Те обаче така и не бяха приложени.
През 2022 г. бе направен нов опит да се въведат субсидии. Помощта за покупка на нов електромобил бе определена в размер на 6135 евро. Тя трябваше да се дава в замяна на върната стара кола с двигател с вътрешно горене с категория до Евро 4. Това означава, че за рециклиране може да се предават не само автомобили на дизел, а и на бензин.
Помощта бе записана в изпратен до Европейската комисия вариант на програма “Околна среда”. Брюксел обаче не позволи европейски пари да се използват за субсидиране на покупка на автомобил. Според запознати през последните 5 години от екоминистерството предлагат във всеки бюджет да бъдат включени 100 млн. лв., които да се дават като бонуси за покупка на кола на ток. Предложението им обаче винаги и отхвърляно.
Така единствените отстъпки, които има в България за собствениците на коли на ток, са безплатното паркиране и освобождаването от данък за превозното средство. Това стана и причина находчиви българи да завътрят схема за покупка на електрически коли от Румъния. Северната ни съседка е известна с най-щедрата помощ за такива превозни средства в Европа. Ако се закупи електрическо возило при съседите, клиентът може да получи екологична субсидия до 10 хил. евро.
Страната ни е втора по ръст в продажбите
България се нареди на второ място по ръст на продажбите на нови автомобили през 2024 г. Продажбите са се увеличили с 13,8% до 42 941 леки коли, сочат данните на Асоциацията на производителите на автомобили в Европа (АСЕА). Единствено Полша е пред нас с ръст от 16,1%.
За целия ЕС увеличението е символично - под 1%, купени са малко над 10,6 млн. леки автомобила. Данните потвърждават, че 2024 г. е белязана от спиране на ръста в търсенето на електромобили. В ЕС са продадени 1,44 млн. броя. При плъгин хибридите също има намаление, докато хибридите стават все по-търсени. На първо място са бензиновите.
В България ситуацията е различна, що се отнася до дизеловите коли - при тях има ръст. Друго изключение са плъгин хибридите, чиито продажби също нарастват, но бройката им е скромна - под 500.
В ЕС бензиновите коли имат 33% дял, хибридите са втори с почти 31%. Следват електрическите автомобили с 13,6% и дизелите - 11,9%. За плъгин хибридите остават 7,1% дял.
В България бензиновите модели са най-предпочитани - 77,33%, дизелите имат 16,46%, електромобилите и хибридите са с почти равен дял - съответно 2,74% и 2,37%, последни са плъгин хибридите с 1,74%.