"Никой не е ощетен с новия бюджет. Пенсиите много изпревариха възможностите на икономиката. Те растата повече от инфлацията", това каза Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България, в студиото на сутрешния блок а Нова по повод отказа от швейцарското правило за пенсиите. 

Според него може да има увеличение на заплатите в администрацията за сметка на съращения.

Според Таня Скринска, бизнесдама и носителл на наградата „Жена на годината" в категория бизнес, бюджетът е изготвен така, че да влезем в Еврозоната. "Щом всеки втори пенсионер работи, значи хората просто нямат пари", контрапунктира Велев тя.

Относно цените на храните Васил Велев коментира, че таванът на надценката може да бъде "пропускан". Допуснали сме вече навлизането на големи чужди вериги. Храните ни са концентрирани предимно в 4 големи и трябва да се види дали между тях има реална конкуренция. 

"Ние като изгоним големите вериги, ккакво ще си гарантираме? Контролът просто трябва да е еднакъв за всички по веригата", уточни Таня Скринска.

Щерьо Ножаров, доцент по икономическа политика и макроикономика, магистър по финанси и по право, коментира, че бююджетът е концентриран в посока Еврозоната. "За 4 години се вижда голямо увеличение на държавния ни дълг. стана 87 млрд. Икономиката ни щшесе развива с дългове", коментира той. Относно цените на храните Ножаров отбелляза, че при някои стоки вносът достига 80%. "В чужбина се стимулират фермерските пазари, сключват се браншови споразумения. Министерството на земеделието работи по такива", гарантира той.