Активното обучение не се измерва с часове, а с повторения и висококачествени постижения - тях бройте
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Човек и добре да работи, непрекъснато му се налага да усвоява нещо ново в професията си. Не само когато иска да се развива, а даже за да може да изпълнява текущите си задължения. Няма нито една работа, която да не се влияе от новите технологии, да речем.
Промяната е неизбежна, трябва да свикнем с тази реалност, да не изпадаме в стрес, а да се научим как по-бързо да учим, казват специалистите по личностно развитие. (Упражнения да впрегнете "Всичко тече, всичко се променя" за професионален успех)
Надали ще сте изправени пред нещо, което ще усвоите с един поглед, от раз, така че се въоръжете с търпение, постоянство, трудолюбие, самодисциплина. И бъдете готови да изглеждате глупаво – има такъв период при ученето.
„Не гледайте часовник - активното обучение не се измерва с часове, а с повторения и висококачествени постижения, затова тях бройте", обяснява психологът Даниел Койл.
Може да следвате стъпки, които са универсални – без значение какво умение искате да добиете.
- 1. Използвайте т.нар. метод на гравирането.
Това е наблюдение отблизо и съсредоточено изпълнение на конкретни действия отново и отново, докато в ума се отпечата ясна картина на видяното. Като гледате, фокусирайте се върху спецификата, а не върху общите впечатления, улавяйте конкретни детайли.
- 2. Разделете всяко действие на части.
Запитайте се кой е най-малкият елемент, кои други са свързани с него. Упражнявайте само един елемент, докато го усвоите. После свържете следващите един по един, след това ги окрупнете и т.н. Вижте цялата картина, разделете я и после пак я съберете, препоръчва Койл.
- 3. Упражнявайте се самостоятелно.
Това е задължително дори когато има треньор или ментор. Само с гледане не става. За да усвоите ново умение, трябва да откриете златната си точка. Има едно място, точно на ръба на способностите, където човек се учи най-добре и най-бързо. В зоната си на комфорт изпитвате лекота и липса на усилие, при златната точка изпитвате трудност, успешните ви опити са 50-80%. Определете границата на настоящите си способности и се прицелвайте малко отвъд нея, казва психологът.
- 4. Всеки ден изграждайте една съвършена част от новото си умение.
Не се изкушавайте обаче да приемате самата тренировка за успех. Истинската цел е напредък. Полезен метод е определянето на дневно МПС - Минимално Постижимо Съвършенство. Прегърнете усилието. Активното обучение има вкус на усилие.
- 5. Обърнете внимание на грешка веднага.
„Повечето от нас са алергични към грешките и инстинктивно ги игнорират. А те са нашите ориентири за подобрение. При експерименти е установено, че има промеждутък от 0,25 секунди след допускане на грешката, в които или се учим от нея, или я пренебрегваме. Така че реакцията ви трябва да е бърза", предупреждава Койл.
- 6. Мислете в образи.
Човешкият мозък запомня по-лесно образи отколкото абстракции. Затворете очи и си представете. Това е един от най-бързите начини да активизирате обучението си. За да научите нещо от текст, затворете книгата или файла, след като прочетете веднъж. Направете резюме, възпроизведете на глас. Така учите с 50% по-ефективно отколкото с четенето отново и отново на текста.
- 7. Отбележете постижението.
Постигнете ли първото си перфектно повторение, замръзнете. Превъртете мислено лентата назад и регистрирайте хода отново в ума си. Запомнете чувството, ритъма, физическите и психическите усещания, съветва Даниъл Койл.
- 8. Намалете скоростта.
Когато човек научи нещо ново, бърза да го направи отново. Желанието е логично, но може да доведе до небрежност, защото разменя точността и дългосрочните резултати за временна тръпка.
9. Не прекалявайте с упражненията.
Техниката 3 х 10 е добра. Невролозите са открили, че човешките мозъците правят по-силни връзки, когато са подложени на три стимулации с 10-минутна почивка между тях. Спрете, преди да се изтощите. Изтощението помага при физически тренировки, но при умствени е враг. Умората забавя мозъка. Тя задейства грешките, намалява концентрацията и води до лоши навици.
- 10. Постоянството е от значение за усвояване на ново умение.
Тренирайте по-добре 5 минути дневно, отколкото 1 час седмично. Ежедневната практика подхранва процеса, докато нередовната принуждава мозъка да догонва. Друго предимство е, че така се създава навик.
- 11. Завършвайте с десерт.
Тренировката или урокът трябва да приключи като добра вечеря - с малка сладка награда. Може да направите нещо, което ви доставя удоволствие. Може да подходите и съвсем буквално - шоколадът е добър избор, посочва Даниъл Койл.
Колко бързо ще усвоите ново професионално умение зависи от сложността му, от опита ви - дали вече имате друго подобно умение, от таланта. Вродените способности увеличават шанса за успех, но не стигат, и неуморен труд е нужен - теорията, че за да станете майстори в някое умение, са ви необходими 10 000 часа практика, е доказвана многократно.
А превръщането на умението в професионален навик е друг процес, не по-малко труден. Особено когато ще заменяте стар навик.
Колко дни са нужни за изкореняване на стар навик и създаване на нов четете утре.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Техники да взимате правилни решения
Трикове за чар в делови видеоразговори
Тактики да се справяте с колега подлец
Как да крадете умения и да печелите професионални победи
Без кураж няма слава, или защо да се стремите към неекипни проекти
Симптоми за интелектуална арогантност, която проваля успеха
Флирт или ухажване между колеги - разлика голяма
Наръчник да работите със студени делови колеги
Как да се пазите шефът да не подценява авторството ви на вашите идеи
Ефект на рогата или ефект на ореола внушавате - от това зависи успехът