Ако все се извинявате и търсите одобрение, непременно проявете воля да повишите самоувереността си

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Пет пъти проверихте дали добре сте си свършили работата. Иначе може шефът да направи забележка, ако нещо не е наред.

Я си помислете дали не правите пет пъти проверка и добре ли е подредена масата, понеже на гости ще идва майка ви. Тя забележките никога не ви ги спестява, откакто се помните. И сега, когато сте възрастни - също.

Тя си е такава, няма да я промените, но може би заради авторитарната майка или строгия баща носите навици, които ви вредят в професията.

Според психолозите тъкмо такъв е стремежът да сте перфектни. Строгите родители изискват от децата си винаги да се справят отлично, да са първи навсякъде. Така се развива желание за постигане на съвършенство, което продължава в зрелите години.

Вече няма нужда мама да ви оказват натиск, вие сами си поставяте високи изисквания към себе си в кариерата и в личния си живот. В някаква степен е полезно, защото сте амбициозни, но е и вредно, защото се претоварвате, губите излишни ресурси (достатъчно е да проверите веднъж презентацията или да опитате един път салатата, нали), има риск от тревожност като психично разстройство.

Ако майка ви направи забележка, ще си премълчите. Не от желание да не разваляте роднинската сбирка с пререкание, а защото така сте свикнали.

По същия начин постъпвате и на работа.
Децата на авторитарни родители не възразяват, за да не утежняват положението. Този навик, пренесен в живота като възрастни, е изключително вреден, понеже не защитават правата си и се оставят да бъдат командвани.

Нещо повече - много често се извиняват. Знаят си, че няма за какво, че не са виновни, но се задейства подсъзнателна реакция. Идва оттам, че в детството авторитаристите постоянно за нещо са ги обвинявали.

Те трудно изразяват емоции - така са ги научили суровите родители. Но това е омаловажаване и потискане на преживяванията, което освен че затруднява общуването, крие опасност от вътрешно прегаряне.

На практика това е пренебрегване на себе си, което вероятно има още по-лоши измерения. Хората, които са израснали в авторитарни семействи, задраскват собствените си нужди, смятат ги за по-маловажни от нуждите на другите. Не само от тези на най-близкия семеен и приятелски кръг, а навикът е толкова силен, че се пренася върху колегите. Това е резултат от налагането на строга дисциплина, с която родителите са убили още у малкото дете любовта му към себе си, обясняват психолозите.

Ако имате чувството, че сте егоисти, когато правите нещо само за собствено удоволствие, значи сте развили много опасен навик и трябва да се погрижите да го промените. Иначе рискувате психичното си здраве, предупреждават специалистите.

Чудесно е, че имате силно чувство за отговорност, което строгите ви родители са изисквали от вас още от бебешка възраст. Само че сигурно изпитвате и непрекъснато желание за свръхконтрол, което е силно изтощително.

Приемете, че не сте в състояние да контролите всичко, че понякога нещата просто вървят лошо. Приемете също, че невинаги сте в състояние да се справяте сами и искайте помощ. Това е изключително трудно за онези, на които строго им е вменявано чувството за отговорност, но се постарайте да се осъзнавате.

Запишете в ума си с много, много дебели букви да внимавате с претенциите си към другите. Човекът, който възпитаван в отговорност, става отговорен, но и фанатично изисква същото от останалите. Често това пречи на отношенията му с колегите.

Резултат от влиянието на многото лоши навици, създадени от авторитарни родители, е постоянният стрес. За него в огромна степен допринася и страхът от грешки. Строгостта във възпитанието обикновено води точно до него, макар че вече няма да има наказание от мама.

Ако постоянно обмисляте грижливо всяка своя стъпка, но никога не сте напълно сигурни, че взимате правилното решение, трябва бързо да потърсите техники как да повишите самоувереността и самочувствието си.

Е, да, вече няма да има наказание от мама, ако в нещо се провалите, но пък вие все търсите нейното одобрение. Психолозите твърдят със 100% сигурност, че това сте го пренесли и върху останалите хора. Непрекъснато търсите одобрението на партньора, приятелите, шефа, колегите. Ужасно страдате, когато не го получите, обвинявате се, че не сте го заслужили, потискате се почти до депресия.

Проявете воля, за да се осъзнаете и да се промените - вашата стойност не се определя от одобрението на другите. Обратното ви е втълпено от строгото възпитание на авторитарните родители, но вече сте зрели хора и трябва да имате собствена самооценка. Престанете да сте готови на всичко, за да се доказвате на другите, не чакайте похвали. Доставяйте удовлетворение на себе си, сами хвалете себе си и се самонаграждавайте, съветват експертите по личностно развитие.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Наръчник да се справяте с колега, който има синдрома на Питър Пан

7 лесни начини да повредите реномето си на делова среща

Как да използвате огледалните неврони и да помагате на харизмата си

Най-ефективните християнски божи заповеди за успех в кариерата

Стратегия да изкорените професионален навик, който не ви върши работа

11 стъпки по-бързо да усвоявате ново професионално умение

Техники да взимате правилни решения

Трикове за чар в делови видеоразговори

Тактики да се справяте с колега подлец

Как да крадете умения и да печелите професионални победи