Назначихме 4 завършили инженери, не ги пускахме в цеховете, за да не им се смеят, наехме специалисти от БАН да ги обучават от 1 курс на механотехникума. Какво остава за по-малките фирми, които не могат да отделят ресурс. Тази случка от сектора "Машиностроене" разказа Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Така той илюстрира и качеството на инженерното образование в България, след като заяви, че 5000 са обучаваните студенти в инженерните специалности, при 26 000 административно управление, 11 400 - право.
Велев настоя министерството на социалната политика да направи бързи реформи за намаляване на трудовата миграция - да спрем износа на специалисти, а да облекчим вноса, заяви той.
Славин Янакиев, изпълнителен директор на "Прогрес", Стара Загора настоя да се спре с практиката парите да следват ученика и даде пример с езиковата гимназия в Стара Загора, в която паралелките се увеличавали с пъти, за сметка на професионалните училища. Парите да следват необходимостта на икономиката от подготвени кадри.
Янакиев акцентира на тезата, че не се става богат с търкане на билетчета, а с притежаването на занаят и че това трябва да се обяснява на обществото.
От "Мехатроника" - Габрово също настоява да се смени фокусът - парите да следват ученика. На нас ни трябват кадри, казаха от предприятието.
Никола Александров от ЗММ-Сливен пък описа как предприятието заедно с местния техникум само е организирало дуалното обучение в чисто нова специалност, която ще осигури нови кадри за завода.