В София се проведе авиационен форум на най-високо ниво под егидата на българското председателство

- Г-н Стоянов, какви са ключовите предизвикателства пред авиационната индустрия в региона на Западните Балкани?

- Въздушният транспорт е от съществено значение за растежа на всяка модерна икономика. Свързва хора, създава възможности за бизнес, търговия, туризъм и не на последно място допринася за културния и социален обмен.

Всичко това води до подобряване на бизнес средата и повишаване на жизнеността на региона. Същевременно летищата и небето трябва да бъдат готови да поемат обслужването на все повече пътници.

Това е едно от основните предизвикателства – изграждане и поддържане на инфраструктура, която да отговори адекватно на бъдещото търсене, което според прогнозите през следващите 10-15 години ще нарасне двойно.

Необходимо е да се работи усилено в посока

осигуряване на

стратегически

инвестиции за

модернизация

на летищната

инфраструктура,

за подобряване на аеронавигационното обслужване, внедряване на нови технологии и дигитализация в сектора.

- Международната асоциация за въздушен транспорт и Държавното предприятие “Ръководство въздушно движение” съобщиха, че ще работят съвместно за разработването на национална стратегия за въздушното пространство на България. Бихте ли посочили какви ще са основните аспекти?

- Разработването на национална стратегия за въздушното пространство на България е стъпка към задълбочаване на съществуващото добро сътрудничество между ДП “Ръководство въздушно движение” и Международната асоциация за въздушен транспорт.

Инициативата е от ключово значение за успешното посрещане на предизвикателствата, свързани с повишаването на трафика през следващите десетилетия. Навременното разработване на документа ще спомогне за

запазване на

стратегическата

важност на

въздушното ни

пространство

Стратегията предвижда действия за оптимизиране на въздушното пространство на регионално и междурегионално ниво, повишаване на капацитета, гарантиране на безопасността, подобряване на точността на полетите и др.

- Какви са практическите ползи за региона от подобряването на въздушната свързаност и на инфраструктурата в региона?

- Свързаността е от стратегическо значение за всеки регион. Чрез нея се стимулират и подкрепят развитието, растежът и просперитетът на региона. Потенциалните практически ползи са ясни – нови

възможности за

бизнес и работни

места, повишени

приходи от

туризъм

и търговия и като цяло икономически растеж. Тук е важно да се отбележат и политическите аспекти. Интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС е един от топприоритетите на българското председателство. Предвид факта, че конференцията е главното събитие в календара на председателството, посветено на авиацията, смятам, че провеждането ще насърчи авиационните организации да работят заедно за успешното развитие на въздушната транспортна мрежа в региона като част от общоевропейската транспортна мрежа.

Веселин Стоянов е директор на дирекция “Европейски програми, проекти и стратегии” в Държавното предприятие “Ръководство въздушно движение”.