Мащабното саниране на жилищни сгради в България по Националната програма за енергийна ефективност да продължи и в друг формат с нови източници на финансиране обсъждаха членовете на парламентарната комисия по енергетика на изнесено заседание в Бургас.

Един от вариантите бил съфинансиране от собствениците, както и използването на европейски програми и международни финансови институции. В Бургас се чуха и предложения на по-следващ етап да се мине на съфинансиране дори от по-богатите общини, които имат малък брой блокове.

"Програмата беше успешна, защото създаде конкуренция на първо място между общините, които се надпреварваха да се включат в нея. В допълнение с ремонт и на съпътстващата инфраструктура на околоблоковите пространства, се променят и облика на жилищните комплекси. Европейската комисия e посочила за пример точно нашата програма при обсъждания на пакета "Чиста енергия за всички европейци", заяви председателят на комисията Делян Добрев.

Според депутатите при завършването на всички 2022 сгради в страната ще бъде спестена близо 1 млн. мегаватчаса електроенергия на година и двойно повече вредни емисии.

С най-много обновени сгради в страната по Националната програма до този момент - 183, Бургас е на първо място в страната.

"При едно бъдещо обследване година след санирането на блоковите ще се покаже най-систематизирано ефектът в домакинствата. По този начин дори скептично настроени граждани ще могат да се убедят от събраната база данни какви са ползите от програмата", коментира зам.кметът на Бургас Чанка Коралска.

Според депутата Димитър Бойчев неуспелите да се възползват от праграмата за безплатно саниране продължавали да питат дали ще продължи.