Конкуренцията за туристите от близки държави и субсидирането на туризма в тях е причина за спада на посещенията в курортите ни това лято. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова в студиото на "Още от деня".

Спадът в посещенията на курортите не е изненада за Ангелкова и Министерство на туризма. 

"Сезонът не е провален и никога не сме казвали, че очакваме да бъде провален. Още от началото на годината сме казали, че ни очаква един труден сезон."

Според Ангелкова навсякъде по Черноморието е пълно с туристи. Въпреки това тя определи юни като много труден месец за българския туризъм.

"Очакваме между 3% и 6% спад в сравнение с миналата рекордна година".

Министърът на туризма каза, че спадът на туристи от пазари като Германия и Русия е бил очакван. Като причини за спада тя посочи конкуренцията в региона от държави като Турция, Тунис и Египет.

"Затова и от началото на годината ние анонсирахме, че работим в посока допълнителна мярка, свързана с нашата реклама, и най-вече насърчаване на организирания туризъм за крилата на сезона - юни, септември, май."

Като основен проблем в сектора Ангелкова посочи кадрите. Затова преди две години е съставен съвет за кадрите в туризма. За персонала по курортите тя каза: "Има и квалифициран, има и добре платен, има и такъв, който не отговаря на изискванията. Има от всичко. Затова са необходими тези усилия, защото секторът е на 100% частен."

Ангелкова каза, че най-големият процент туристи, които идват в България, посещават страната ни с цел семеен туризъм.

"Когато Министерство на туризма беше създадено през 2014 година бе приета стратегия за туристическото райониране на България и разделянето на 9 района. За да може по някакъв начин да бъдат използвани европейски средства за развитие на сектора, едно от условията бе създаването на тези туристически райони."

Така тя аргументира нуждата от разработване на Стратегията за развитие на туристическите райони.

За високата цена на шезлонзите в някои курорти Ангелкова каза, че на сайта на Министерство на туризма са определени тези цени, а където има разминаване в договорите за концесиите, се пристъпва към неустойки, а ако нарушението е повторно - и към прекратяване на концесията.