Работодателите ще могат да предоставят само платен годишен отпуск на работниците или служителите си, без тяхно съгласие. Това реши на второ четене парламентът с приемането на текстове от законопроекта за мерките по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

Работодателите и органите по назначаване в зависимост от специфичния характер на работа и възможността за нейното обезпечаване може да възлагат надомна работа или работа от разстояние на работниците и служителите си без тяхно съгласие, освен когато това е невъзможно. Работодателите и органите по назначаване ще могат да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие, записаха депутатите на второ четене. Първоначалният текст, който претърпя промяна, предвиждаше работодателите да могат да пускат работниците си в платен или неплатен отпуск.

Надя Клисурска /"БСП за България"/ посочи, че текстът за половината платен отпуск засяга само военните и държавните служители. Тя коментира, че той не кореспондира с новите текстове в Кодекса на труда за предприятията, според които може да се предостави целият платен отпуск.

При дистанционна и надомна работа работодателят може да задължи работника или служителя без негово съгласие да ползва половината платен годишен отпуск, разясни Хасан Адемов /ДПС/. Той посочи, че по-нататък в законопроекта се казва, че когато има извънредно положение, когато има заповед на работодателя или на държавен орган, работодателят може да задължи работника или служителя да ползва целия си платен годишен отпуск. Ако предприятието попадне в списъка на Министерския съвет, тогава ще може да се възползва от фонд "Безработица" на Държавното обществено осигуряване. Ако не е в този списък, тогава на работника му остава хипотезата да ползва платения си годишен отпуск, ако пожелае, неплатен годишен отпуск, или работодателят да организира производството по начин, който да съответства на противоепидемичните мерки, добави Адемов.

Не беше прието предложението на БСП работниците да имат право да откажат изпълнението или да преустановят работа, когато работодателят не е осигурил необходимите противоепидемични мерки на работното място и в този случай да имат право на обезщетение в размер на брутното им трудово възнаграждение за времето, в което не са работили.

Маски и дезинфектанти няма, нека да дадем възможност на хората, които работят в предприятия да се защитят, призова Надя Клисурска.

Хасан Адемов /ДПС/ коментира, че разбира идеята на БСП за защита на работника и служителя, когато работодателят не може да им осигури лични предпазни средства. Той обаче посочи, че това не е само и единствено български проблем. Надяваме се в най-скоро време тези лични предпазни средства да бъдат осигурени, посочи той. С вашия текст, вместо да защитим работниците, ще накараме работодателят да ги освободи, посочи Адемов.

С приетите текстове от законопроекта се регламентира още, че полицаите и пожарникарите ще полагат извънреден труд над ограниченията по Закона за МВР, след изрично писмено съгласие на държавния служител. Липсата на съгласие не е основание за търсене на дисциплинарна отговорност, записаха депутатите.