"Българската народна банка не е участвала в разработването на проекта, който сега е обект на общественото внимание. Отношението ни към този проект е силно отрицателно".
Така коментираха за „24 часа“ от централната банка черновата на проекта, който преди два дни изтече в медиите и стана обект на оживени коментари, повечето от които силно критични. Най-уязвими се оказаха текстовете, според които междуведомствен съвет, начело с финансовия министър, ще води и поддържа два "черни" списъка - на лица, за които има данни, че застрашават националната сигурност, и на лица, свързани с тях.
Позицията на Българската народна банка по темата е последователна и неколкократно представяна публично от управителя на БНБ, подчертават от БНБ.
Банките са пряко засегнати от закона “Магнитски”, защото всяка финансова институция, която оперира с долари е обект на този санкционен режим, обясни пред bTv Димитър Радев в края на миналата година при появата на списък с лица, засегнати от оригиналния закон "Магнитски".
Според него, в България този проблем е бил усложнен с изготвянето на т.нар. “черен списък” на лица, свързани с лицата по списъка “Магнитски”. Затова Радев е категоричен, че изготвянето на подобни списъци, с потенциално сериозни репутационни материални последици на засегнатите, е най-меко казано спорно. Според него, трябва законодателен акт, който да реши всички аспекти на различните санкционни режими и тяхното прилагане.