Три хикса отново скриха предложенията за поскъпване на тока, внесени от енергийните компании. Така домакинствата за поредна година няма да научат какво предлагат дружествата. Те ще се информират за цените от доклада на КЕВР.
Всяко число в заявленията на ЕСО, ерепетата и крайните снабдители на “Електрохолд”, “Енерго-Про” и ЕВН във внесените предложения в КЕВР е с ХХХ.
Само в доклада на НЕК има числа, които да послужат за основа на изчисляването на цената на микса на електроенергията, която компанията прави като обществен доставчик. Компанията става ясно, че ще изкупува тока на топлофикациите за 673 лв. за мегаватчас, на ВЕИ-тата - за 302,15 лв., на АЕЦ - за 66,53 лв. Не става ясна цената на американската “Ей И Ес Марица-изток 1”.
След спиране на изкупуването на електроенергията на “КонтурГлобал Марица-изток 3” от НЕК заявяват, че са необходими към 2,6 млн. мегаватчаса от въглищни централи, цената е прогнозирана на 273,75 лв. за мегаватчас.
Сега действащата цена на тока, който компанията продава на домакинствата, е 115,80 лв. за мегаватчас.
От заявленията на “Електроразпределителни мрежи Запад”, “Електроразпределение Юг” и “Електроразпределение Север” става ясно, че предлагат цената за достъп до мрежите им да се определя на договорена мощност. Така и вили, и селски къщи, които са необитаеми през по-голямата част от годината, ще плащат такса.
Някои дружества са дали и справка как е в различни страни в Европа. Като примери са посочени Австрия, Испания, Италия, Нидерландия, Франция и Великобритания.
В зявленията на крайните снабдители - “Електрохолд Продажби”, “ЕВН България Електроснабдяване" и “Енерго-Про Продажби”, са запазени дневната и нощната тарифа. ЕВН са посочили като обосновка такста в закон, според който от юни догодина ще купуват тока за бита от борсата.
От заявлението на “Електрохолд Продажби” става ясно, че дружеството предлага поевтиняване на дневния ток и поскъпване на нощния. Но са заличени конкретните числа.
Основното притеснение на “Енерго-Про Продажби” е очакваният дисбаланс при потреблението на домакинствата, съчетан с бума на ВЕИ-тата. От енергодружествата смятат, че надбавката от 7 на сто върху средната цена на тока, който доставят, не е достатъчна, за да покрие разходите им за балансиране.