Последната среща на инвеститорите с общината в Елин Пелин била преди близо 1 година

Проектът на китайския милиардер Стивън Ло за над 1,5 млрд. долара в софийското село Мусачево е в застой от близо 1 година. Това показа проверка на екипа на в. “24 часа” в община Елин Пелин, където трябваше да е мегакомплексът “Света София”.

Главният архитект на общината Стефан Аспарухов заяви, че последната среща с представители на компанията “България дивелопмънт холдингс” на Стивън Ло.

В Мусачево бяха планирани 4 хотела по 30 етажа, мол, игрална зала, театър, арена, зала с игри за деца, закрит воден парк. Идеята за ваканционно-развлекателен комплекс “Света София” бе лансирана през 2014 г., като тогава се очакваше

строежите да са

приключили през

август 2017 г.

Основен проблем се оказал изкупуването на земите, уточниха от общината в Елин Пелин. Част от тях са държавни, друга са на частни лица, а трети - общински.

По информация от няколко източника на частниците било платено само капаро от 10%. Около 300 декара са платени на общината. От фирмата, която е изготвила проектите - “Урбанико”, уточниха, че в последния вариант няма включени частни имоти заради проблем със закупуването им. Това е и причината инвеститорът да загуби платеното капаро.

Основната част от земите, върху които трябва да се строи суперградчето при Мусачево, са на Министерството на отбраната. От ведомството заявиха пред в. “24 часа”, че до този момент няма никакви сделки със земи на министерството в района на Мусачево и Елин Пелин.

По неофициална информация от два източника милиардерът Стивън Ло е искал

да придобие

земите на

военните,

без да плаща

През 2016 г. китайският бизнесмен купи от Красимир Гергов и голф игрището до Равно поле с идеята и то да стане част от мегакомплекса.

На мястото, на което трябва да е разположен мегакомплексът, няма нищо изградено.
На мястото, на което трябва да е разположен мегакомплексът, няма нищо изградено.
Сега голфът се продава от частен съдебен изпълнител. От 27 януари тази година до края на февруари се приемат оферти за имота. Началната обявена цена е 12 млн. лв. В обявлението е разписано, че продажбата е по искане на компания “Урбанико”, на която “България дивелопмънт холдингс лимитед” дължи 860 хил. евро.

“24 часа” се свърза с Александър Симеонов от проектанската фирма. На въпрос дали са платени от инвеститора проектантските услуги той заяви, че информацията е фирмена тайна.

От общината на Елин Пелин коментираха, че основната неяснота с проекта е свързана с неуредената собственост. Друг проблем е, че няма влязъл в сила подробен устройствен план за цялата площ на предвидения мегакомплекс и много от земите се водят ниви. А процедурите за прихващане на нива към регулационен и застроителен план са дълги. Имало проблем и с подпочвените и питейните води.

Освен това

няма постъпило

инвестиционно

намерение в

общината

Главният архитект обясни пред “24 часа”, че не разполага с информация общината да е правила опити да се свърже с инвеститорите, а и неяснотите по проекта не зависели от нея.

Целият мегакомплекс, който се предвижда, е средно колкото двете населени места, между които трябва да е разположен - Мусачево и Равно поле. Голф игрището е обявено за продажба от частен съдебен изпълнител за 12 млн. лв.

Голф игрището е обявено за продажба от частен съдебен изпълнител за 12 млн. лв.

Караниколов удължи с 2 г. срока за изграждането

На 18 август 2017 г. министърът на икономиката Емил Караниколов удължи с 2 г. срока за изпълнение на инвестиционен проект “Ваканционно-развлекателен комплекс “Св. София”.

Тогава той връчи на представителите на “България Дивелопмънт Холдингс Лимитед” ЕАД подновения сертификат за инвестиции клас “А”.

Целта на проекта е да се създаде един от най-големите туристически и развлекателни комплекси в Европа, включващ хотели, конферентни зали, изложбени зали, закрит воден басейн, зелени площи, търговски мол и др.

Предвижда се комплексът да бъде изграден в землищата на с. Равно поле и с. Мусачево, община Елин Пелин, Софийска област. Размерът на инвестицията е на стойност 1,625 млрд. лв. и предвижда създаването на 1850 работни места, се казва в обосновката за удължаване на срока.

По искане на инвеститора и на основание чл. 20а от Закона за насърчаване на насърчаване на инвестициите (ЗНИ) е издаден сертификат, с който се удължава неговото действие с две години до 2019 г.

Преди това, на 2 август, правителството одобри Допълнително споразумение към Меморандум за разбирателство между правителството на Република България и “България Дивелопмънт Холдингс Лимитед” ЕАД за изпълнението на приоритетния инвестиционен проект “Света София”. С документа се определя пакет от насърчителни мерки за осъществяването на проекта по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.

Първият меморандум между държавата и дружеството е подписан на 4 август 2014 г.