Необходими са и мощности, които осигуряват сигурно и постоянно производство като централи на природен газ и атомните централи, казва директорътна ТЕЦ "Бобов Дол"
Емисиите въглероден диоксид от години се търгуват на борсов пазар и са финансов инструмент. Всички производители на енергия от природен газ или въглища са задължени да закупуват емисии въглероден диоксид, изчислени от общото използвано количество гориво.
„Преди 5 години изгарянето на 1 тон въглища беше 5 евро, днес е 55 евро. Ние изгаряме стотици хиляди тонове въглища на година, рязкото покачване на въглеродните емисии прави производството на енергия от въглища все по-нерентабилно, а скоро ще стане невъзможно. Единствената възможност да намалим количеството емисии, които трябва да купуваме, е да заменим въглищата с горива, отделящи по-малко емисии“, заяви изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов Дол" Любомир Спасов.
Той посочи, че за производството на един мегават електричество от въглища се емитира около 1 тон въглероден диоксид. По негови сметки това означава, че имайки предвид цените от 55 евро за тон, към себестойността на енергията се прибавя по 150 лева за всеки генериран мегават.
Всички експерти са единодушни, че непрекъснато повишаващата се цена на въглеродните емисии на световните борси влияе негативно върху стойността на произведената енергия от въглища. Ако покачването продължи и дружествата не предприемат никакви действия, свързани със заместване с горива с отделяне на по-малко въглероден диоксид, ще има много фалити на тецове и то не само в България.
„Единственият вариант да редуцираме до минимум изпусканите емисии е диверсификация на използваните горива. В ТЕЦ "Бобов Дол" сме избрали това да се случи чрез природен газ. Насочили сме се и към производство на зелена енергия чрез строителство на огромен по размери и капацитет фотоволтаичен парк. Възобновяемите енергийни източници са бъдещето, не мога да го отрека, но за мен е важно и да обърна внимание, че не може да разчитаме 100% на тях. Необходими са и мощности, които осигуряват сигурно и постоянно производство. Такива са топлофикациите на природен газ и атомните централи“, заяви Спасов.