ЕС планира да спре финансирането на нови тръбопроводи за петрол и газ, предаде ДПА, цитирана от БТА. Средства ще се пренасочат към насърчаване на енергийни източници, чието използване е по-малко вредно за климата.
Преговарящи от страните членки и Европейския парламент договориха днес сутринта реформа на регламента за трансевропейската енергийна мрежа (TEN-E), който регулира разширяването на трансграничните енергийни мрежи.
Преразгледаният документ определя нови приоритети в производството на енергия, за да бъдат постигнати климатичните цели на ЕС. Чрез промените трябва да се насърчат електропреносните мрежи, линиите до офшорни вятърни паркове и мрежите, предназначени за "еко газове" като водорода.
Нови проекти, които предвиждат използване единствено на изкопаеми горива или природен газ, в бъдеще вече няма да могат да получават европейска подкрепа.
Финансиране ще бъде осигурявано чрез т. нар. проекти от общ интерес (PCI), които могат да бъдат одобрявани по-бързо и финансирани с европейски средства.
Европейската комисия представи нов списък на такива проекти през ноември. В него обаче все още са включени газови проекти, които бяха част от предишния списък като газопроводи. Такива вече са планирани за Малта и Кипър. Това предизвика критики от страна на еко организации, тъй като природният газ е източник на парникови емисии.
Взетите решения трябва да бъдат потвърдени от Съвета на ЕС и Европейския парламент, което се счита за формалност, отбелязва ДПА.
ЕС си е поставил за цел да намали емисиите си с поне 55 процента до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г. и да стане въглеродно неутрален до 2050 година. /ЕС/