Двама в новия борд с опит в газа, другите трима – външни мениджъри

Едно късно петъчно уволнение вкара газовата тема за цял уикенд в медиите, а политици от различни партии се упражняваха в предположения чии ръце поемат доставките и договорите.

Изговориха се премиерът Кирил Петков, енергийният министър Александър Николов, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и бивши негови енергийни министри, експерти - партийни и надпартийни.

Изненадващо, но не съвсем неочаквано, в петък буквално в края на работния ден в 17,30 ч съветът на директорите на Българския енергиен холдинг уволни целия борд на “Булгаргаз”, назначи нови членове и депозира документи в Агенцията по вписванията за промяната.

Освободени са изпълнителният директор на газовата компания Николай Павлов и останалите в борда - Светослав Делчев, Диана Бонева, Илиян Дуков, Николай Дончев.

На тяхно място идват Людмил Йоцов, Анжела Славова, Антон Адамов, Иван Топчийски, Стефан Войнов.

Старият борд излезе с позиция, че е научил от медиите за освобождаването си. И за пореден път подчерта, че дружеството е на печалба и с едни от най-ниските цени в Европа.

А с освобождаването от поста на Николай Павлов, който си е вкъщи, болен от COVID, може да се каже, че си отива една епоха в газовото дружество. Защото той е втори по време, задържал се като изпълнителен директор. По дълго време на поста е бил само Кирил Гегов.

Павлов бе назначен в началото на 2016 г. при втория кабинет на Борисов. През 2017 г. има кратко прекъсване, защото е

назначен от

президента

за енергиен

министър

в служебното

правителство

на Огнян

Герджиков

Поради това минава за приближен на Румен Радев. Павлов обаче също е от Хасково и други го причисляват към групата на Делян Добрев. Но като министър Теменужка Петкова го върна на директорския пост в “Булгаргаз”, въпреки че между нея и Делян Добрев имаше зле прикривано напрежение.

Обяснението на управляващите за рокадата в мениджмънта на обществения газов доставчик е обвързано с високите цени.

Премиерът Кирил Петков е убеден, че те се дължат на погрешни решения, взети в миналото и на изпуснати възможности да бъдат по-ниски. Според него разследващите органи следва да установят причините. Петков вярва, че именно заради подобни решения в момента страда цялото общество. Тезата му е, че

крайните потребители

не трябва да плащат

цената на нечии грешки

Енергийният министър Александър Николов мотивира решението на БЕХ за смяната с проверката на холдинга в газовата компания. Уточни обаче, че нямало връзка между акцията на ДАНС в “Булгаргаз” и освобождаването на ръководството на дружеството. “По-скоро решението е взето на база това как е можело да се управлява дружеството и да се защитава обществения интерес”, заяви Николов.

И поясни, че в последно време много се е говорило за допълнителни доставки на газ от Азербайджан. Имало и писмо, че те са били възможни, но цената, понеже дружеството е поело някои ангажименти, не можела да съответства на тази по дългосрочния договор поне до 1 юли 2022 г.

Опозицията, основно в лицето на ГЕРБ, вижда лобистки интереси в смените. В събота бившият премиер

Борисов заяви, че

“две хасковски

банди се бият за

контрола

над “Булгаргаз”

Възможно е да има предвид, че президентът Румен Радев е от Димитровград, а вицепремиерът Асен Василев е роден в Хасково. Важна подробност е обаче, че и неговият бивш министър Делян Добрев е от този град.

Борисов, Добрев и Теменужка Петкова посочват, че със смяната на ръководството се прави опит други компании да завземат пазара на “Булгаргаз”, който се оценява за 1 млрд. лв. От месеци в определени енергийни среди се говори за изтичащия в края на годината договор на “Булгаргаз” с “Газпром експорт” и че е възможно в доставките на руски газ на влязат други три компании.

В неделя Добрев видя в цялостното презареждане на борда на директорите на “Булгаргаз” именно възможност да се върнат посредниците. Той имал спомен от времето, когато “Овергаз” стояла години наред между “Газпром експорт” и “Булгарлгаз”, а компанията на Сашо Дончев беше извадена от веригата, когато Добрев бе министър на енергетиката.

Тезата на други търговци на газ обаче е, че “Булгаргаз” се е държал като монополист, че е освобождавал количества за свободния пазар - през лятото много, през зимата минимални. Питат защо компанията е търгувала само на платформата на частната газова борса, като има и държавна - “Газов хъб Балкан”.

Кои са новите в “Булгаргаз”?

Двама в избрания, но още невписан в Търговския регистър нов борд на директорите на “Булгаргаз”, са с опит в газа. Те са Людмил Йоцов и Анжела Славова. Останалите са заемали управленски позиции в компании, които са далеч от газовата сфера.

Йоцов, както става ясно от протокол от първото заседание на съвета на директорите, което се е провело в петък в 18,30 ч, е избран за шеф на газовата компания, а председател на съвета на директорите ще е Иван Топчийски.

Ясно е, че работата ще вършат двамата, които имат сериозен опит с договорите и търговията с природен газ.

Йоцов е бил финансов директор на “Булгаргаз” до 2015 г. Връща се като изпълнителен директор от “МЕТ енерджи” - швейцарската компания, която игра за капацитет в “Балкански поток” и е на българския пазар на газ и ток.

Негови колеги казват, че е минал през няколко фирми, докато започне в “МЕТ енерджи”, за която е писано, че е в добри отношения с “Газпром”. Кирил Темелков от Българската газова асоциация посочва, че прожекторите ще бъдат насочени към Йоцов и отношенията му с предишния му работодател, така че едва ли ще се допусне конфликт на интереси.

Анжела Славова допреди няколко седмици беше юрист в “Булгаргаз”, а в компанията е от 21 години. Освободена от Николай Павлов въпреки сериозния ѝ опит. А самият Павлов подчертава, че подписите и на Йоцов, и на Славова стоят под договора с азерския консорциум, който е подписан през 2013 година.

Председателят на борда на директорите Иван Топчийски заяви в неделя по bTV, че има опит във финансовия мениджмънт, че е правил одити на “Булгаргаз” през 2005-2008 г. Така че е ясно, че той ще се фокусира върху финансите на дружеството.

Името на Антон Адамов се открива сред бившите депутати на “Има такъв народ”. Той е бил член на борда в “Хилс Инвестмънт” АД до април 2021 г. Компанията се свързва с комплекса “Делта хил” до Кладница и пернишките бизнесмени Добри Владимиров и Станислав Любомиров.

Адамов е бил управител и съдружник в “ТеатроБийч” ООД до 2021 г., със седалище в Царево. По този повод го свързват с управление на нощни заведения, собственост на бившия световен шампион и бронзов олимпийски медалист Симеон Щерев.

Топчийски казва, че по-скоро е разговарял с Адамов за управлението на енергийни проекти, но не стана ясно кои.

Стефан Войнов пък е столичен бизнесмен, който е създател на “НЕТ1” - кабелен оператор, купен от “Виваком”, негови познати казват, че е бил представител някога на “Булфон”.

Дали този съвет на директорите ще бъде вписан безпроблемно, още не е ясно. Старият борд не е решил още дали ще обжалва уволнението си в съда.

Пред новото ръководство обаче стоят сериозни предизвикателства, като най-голямото от тях са преговорите с “Газпром” за нов договор. Вероятно са наясно, че ще бъдат наблюдавани от опозиция, политици и потребители дали ще се сбъднат прогнозите на Борисов, Добрев и Петкова за посредниците и за препъване на “Булгаргаз”.

Другото предизвикателство са преговорите с азербайджанския консорциум за увеличаване на доставките, без да има тръба, а по заобиколен път.

Към средата на годината ще тръгнат търгове и за капацитет в тръбите на “Булгартрансгаз”, а още не е ясно дали ще бъде готов интерконекторът с Гърция.

Николай Павлов
Николай Павлов