Времето за подготовка за чистенето на снега  свършило

Конституционният съд (КС) и евентуално бъдещият служебен кабинет ще трябва да разрешат проблема с фирмите, които да поддържат пътищата след 30 септември. В последния ден на този парламент шефът на регионалната комисия Настимир Ананиев напразно свика заседание, което да прегласува решението на парламента, в което е определена тази дата, и обвини депутатите на ГЕРБ и ДПС, че не са дошли и са провалили кворума.

На свой ред Николай Нанков от ГЕРБ обвини Ананиев, че е чакал до последния момент. Той посочи, че Конституционният съд е допуснал за гледане искането на народните представители от ГЕРБ решението на парламента да се обяви за противоконституционно.

Съдът няма срокове, в които да решава такива дела, но от него вече зависи как ще се разрешат няколко проблема.

През април парламентът, освен че реши пътните фирми да получат 50% от парите за завършените ремонти, бе определено и че втората половина ще се плати, след като депутатите приемат доклад за проверките, което не се случи при този парламент.

Третата точка в решението бе, че временните споразумения с фирмите за пътна поддръжка се  удължават до 30 септември. 

Според юристи, ако КС обяви за недействителна точката за срока, ще се окаже, че фирмите имат действащи договори, които изтичат през периода 2023 - 2024 г. Засега обаче това е само хипотеза.

Фирмите за пътно поддържане твърдят, че най-много се опасяват от несигурността дали имат действащи договори за предстоящата зима. Причината е, че подготовката обикновено започва месеци по-рано.

“Трябва да се купят хиляди тонове пясък и техническа сол. Тя се внася от Египет и досега още напролет почвахме да събираме поръчки с колегите, за да натоварим един кораб и да излезе превозът по-евтин. Ако няма да чистим снега, какво ще я правим тази сол, тя е примесена с химикали, не можем да я продадем на търговските вериги”, каза шеф на голяма пътна фирма.

От АПИ също не могат да кажат какво да правят. А поне досега в началото на септември винаги е започвал преглед на наличната техника, която трябва да е приготвена и работеща за зимата. Във високите части на планините снегът започва да вали още през октомври. На практика времето за подготовка за зимата вече приключва.

Българската браншова камара “Пътища” прекрати вчера обявените като безсрочни протести, защото вече няма парламент, от който да иска разрешаване на проблемите. Браншовиците заявиха, че ще търсят диалог със служебното правителство.