Глобалната икономическа активност се забавя, най-вече в производствения сектор и перспективите за средносрочния растеж остават незадоволителни. Това заяви днес пред финансовите лидери на страните от Г-20 управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс и БТА.

Тя подчерта пред финансовите министри и централните банкери от Г-20 в западния индийски щат Гуджарат, че разликите в икономическото положение на отделните страни са повод за постоянна загриженост.

Инфлацията най-накрая е поела надолу, въпреки че "общата инфлация все още е твърде висока, а основната инфлация продължава да не отразява бързо промените в доставките и търсенето въпреки значителното затягане на паричната политика", подчерта тя.

Инфлацията може да се задържи по-висока за дълъг период от време, което да наложи допълнително затягане на паричната политика, предупреди тя.

"Макар че има напредък, работата не е изцяло свършена и паричната политика трябва да остане във фокуса. Едно преждевременно празнуване може да преобърне постигнатото досега с толкова труд в процеса на дезинфлация", според Кристалина Георгиева.

Понижаването на инфлацията е основен приоритет за страните наред с усилията за създаване на нови данъчни буфери и реформи за повишаване на растежа.

"За да подкрепи усилията за тези реформи, МВФ ще увеличи работата си за мобилизиране на вътрешни ресурси, подобряването на качеството на държавните разходи, създаването на дълбоки капиталови пазари и подобряване на средата за частни инвестиции, както вътрешни, така и външни", заяви шефката на вашингтонската институция.

Тя наблегна на необходимостта от укрепване на глобалната финансова сигурност, включително преразглеждането на квотата от ресурси на МВФ, която е от жизненоважно значение и в последно време се е понижила в относително изражение.

Шефката на МВФ наблегна и на постигнатия напредък при възстановяването на дълговата устойчивост след неотдавнашното споразумение за преструктуриране на дълга на Замбия.

"Процесът на преструктуриране на дълга трябва да е по-бърз и по-ефективен", отбеляза тя. "Цената на забавянето при постигането на споразумение за преструктурирането на дълговете носят страните кредитополучатели и гражданите им, които най-малко са в състояние да носят този товар", добави Кристалина Георгиева.