Министър Танева дойде извънредно в парламента, за да опровергае твърдения за спрени 1,1 млрд. лв.

Още не се знаят със сигурност кои ще са участниците в битката за президент, но предизборната война вече започна. И донякъде изненадващо взе за заложник Програмата за развитие на селските райони.

Тон даде лидерката на БСП Корнелия Нинова, която размаха писмо от Европейската комисия, в което тя прочете, че 1,1 млрд. лв. от селската програма са спрени.

За да опровергае тези твърдения, извънредно в парламента пристигна земеделският министър Десислава Танева.

“ПРСР нито е спряна, нито имаме изискани 1,1 млрд. по нея”, декларира Танева. Тя също показа на депутатите документи и с цифри разсея съмненията и притесненията за спрени средства. Министърът обясни, че тази сутрин (в сряда - бел. ред.) са били възстановени от Брюксел 100 млн. лв. по програмата. И показа платежни нареждания, с които министерството е разплатило нови 56 млн. лв.

“Можеха ли тези плащания да бъдат извършени, ако програмата беше спряна?”, запита риторично Танева. По повод на изнесеното от БСП писмо тя заяви, че

за да бъде

четено, то трябва

да бъде първо

разбрано

И обясни, че то е пристигнало в официалния си превод на български на 9 юни и това е датата, от която текат всички срокове.

Всъщност писмото от Брюксел засяга доклада на сертифициращия орган за разплащанията на фонд “Земеделие” за финансовата 2015 г. То е за т.нар. годишно уравняване на сметките и с оригинална дата от 29 април 2016 г.

Уравняването на сметките е процедура, която се прави всяка година и целта е да се “изчистят” точно всички суми, които са платени и подлежат на възстановяване от Брюксел.

В писмото, с което “24 часа” разполага, никъде не се споменава за риск от загуба на 1,1 млрд. лв. Единствената посочена сума, която се предлага за корекция при уравняването, е 6590,91 евро. Тя е за неспазване на срокове за плащане, надхвърляне на таваните и таксите. Ако България не е съгласна с нея, може да поиска допълнителна процедура по уравняване.

Основната критика в писмото на ЕК е към работата на сертифициращия орган на програмата. Това е одиторска компания, която трябва да гарантира, че плащанията са извършени по правилата и че са направени нужните проверки. В случая става дума за фирмата “Грант Торнтон”.

И макар да е написано на трудноразбираем “чиновнически” език, в писмото става ясно, че на този етап главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони” “не може да получи увереност от работата на сертифициращият орган за целите на уравняване на финансовата 2015 г.” И се

предлага на

12 октомври в

Брюксел да се

проведе

двустранна

среща

между ЕК и България, за да се постигне съгласие за мерките, които трябва да се предприемат.

Еврокомисията отчита и факта, че изборът на сертифициращ орган е станал много късно - на 1 декември 2015 г., което не е позволило извършване на адекватна работа по заверка на отчетите. Освен това нямало специфични за всяка мярка т.нар. чек листове, а общи, с които да става контролът. Имало и разминаване в данните на сертифициращия орган и на Разплащателната агенция. Първият давал процент на грешки под т.нар. праг за същественост от 2%, докато при информацията от фонд “Земеделие” те били повече. По много мерки се забелязвало значително влошаване в сравнение с предходната година. В същото време сертифициращият орган е проверил само 1200 трансакции на фонд “Земеделие”, а според ЕК трябва да са повече. При обществените поръчки при проверките от извадка са установени грешки за 2,783 млн. евро. За останалите обаче сертифициращият орган е изчислил нередности от още само 49 494 евро, а според ЕК е редно да се направи т.нар. екстраполация и

тези грешки ще

достигнат 7,026

млн. евро

По всички тези въпроси България в срок от 2 месеца (от 9 юни, когато е пристигнал официалният превод) трябва да отговори. В крайна сметка установените пропуски най-вероятно ще доведат до финансови корекции, но те със сигурност няма да са толкова големи, колкото твърди БСП - 1,1 млрд. лв. И това ще стане ясно най-рано наесен. При това после има и помирителни процедури, ако България не е съгласна с наложената санкция. Ако се стигне до негативен вариант, при който ЕК не признае сертифициращия одит, то нейни одитори могат да извършат проверка и след нея да се произнесе.

От земеделското министерство пък още в понеделник обясниха, че на практика писмото засяга счетоводни дейности. И че въпросният 1,1 млрд. лв. или 552 млн. евро са възстановени от ЕК още на 10 март.

“Несериозно е да коментираме потенциална санкция за нещо, което нямало да бъде платено, а то от 3 месеца е по сметките на държавата”, каза и Васил Грудев, зам.-министърът, който отговаря за европарите. И обясни, че подобни писма са нормална кореспонденция между Брюксел и България, получавали се постоянно.

Борисов: На тях

винаги са им спирани

фондовете, не ги

разбират тия работи

Програмата за развитие на селските райони бе тема на дебат и на заседанието на Министерския съвет.

“Не мога да разбера какво е това желание, омраза - да ни се спрат фондовете. Аз никога не съм пожелавал на когото и да било да се спират фондове, защото това са пари за хората, за държавата, за България. Това е просто безотговорно”, казва премиерът. И добавя: “Сигурно, ако на тях им дадат право в Брюксел, първи те ще спрат фондовете за България, само да е зле кабинетът в момента, без да мислят, че това удря държавата. Ето това не мога да го разбера! И се връщам на казана в ада, където само на българския няма охрана – сами се теглим надолу. Защото, за съжаление, всичките тези приказки се чуват в Европа и хората не могат да ни разберат - искаме да ни спрат фондовете ли, искаме да ни спрат програмите ли, какво искаме, това ли ни е желанието? А всъщност тези пари не отиват нито в ГЕРБ, нито в БСП, нито в която и да е партия – те отиват в бизнеса, в общините, отиват при хората реално. Не мога да разбера тая омраза, която те кара да градиш политика на базата на лъжата и омразата и да я тиражираш всеки ден.” Борисов съветва колегите си да не си хабят нервите, защото “тези хора не са управлявали такива фондове, винаги са им били спирани, не ги разбират тези работи”.

“Не мога да разбера как могат да ни спрат нещо, което приключи в края на миналата година”, казва и вицепремиерът Томислав Дончев.

Еврокомисията:

Няма спрени пари

“Плащанията по Програмата за развитие на селските райони в България продължават на регулярна основа, така както са планирани.” Това се казва в изявление на говорителя на Еврокомисията за земеделието и развитие на селските райони Даниел Росарио, разпространено от пресцентъра на представителството на ЕК в България. В него се казва, че ЕК провежда редовни одити във всички страни членки, за да осигури правилното управление на европейските фондове. “Плащания по две от мерките в момента са прекъснати поради съмнения относно тяхното приложение. Сумите, за които става въпрос, са много малка част от 2,3 млрд. евро, които България ще получи за развитие на селските райони в настоящия финансов период. Прекъсванията и отлаганията на плащания са временни мерки от превантивен характер и ако не бъдат открити нередности, отложените суми ще бъдат изплатени на по-късен етап. В момента ЕК обсъжда въпроса с българските власти според обичайната и нормална процедура. Ясна представа за размера на финансовите корекции, които могат да се наложат, ако въобще има такива, ще може да се получи само след като бъде завършена тази процедура”, обяснява Росарио. 

Танева към БСП: Не

трябва с лъжи да търсим

политически дивиденти

“Ние сме българи, трябва ли дребните ни политически амбиции да стават повод да бъде компрометирано доверието в българската земеделска общност?” Това попита земеделският министър Десислава Танева, която дойде извънредно в парламента, за да отговори на обвиненията на БСП за спрени европари.

Тя критикува социалистите, че с действията си вредят на държавата и затова не трябвало да се учудват на ниската избирателна активност. “Ако като политици говорим лъжи, за да извлечем краткосрочни дивиденти, хората няма да ни вярват”, каза Танева.

Тя обясни, че европейските програми не са за усвояване на пари, а са инструмент, който да подкрепи реализирането на политиките във всеки сектор. “Ще изтърпя критики, ако са за политики”, категорична бе тя. Но обясни, че не трябва да има политическо противоборство, когато става дума за национален интерес, какъвто е земеделието. Танева дори даде пример, че като опозиционен депутат от ГЕРБ миналия мандат е лобирала пред групата си за подкрепа на земеделски политики на кабинета “Орешарски”, защото те подпомагали функционирането на сектора. Когато сме в ЕС, трябва да вървим по пътя, независимо дали сме от БСП или ГЕРБ, каза още Танева.

“Няма успял общественик в историята ни, чието мото и манталитет са били основани на отрицанието и на лошата енергия”, завърши тя.

По-рано през деня темата за европарите предизвика лют скандал между ГЕРБ и БСП в пленарната зала. Червените нападнаха с декларация правителството. Драгомир Стойнев обвини кабинета, че е провалил европейските програми, и обяви, че е време за предсрочни избори.

“Видяхме какво направихте в края на 2009 г., видяхме какво направихте при Орешарски", не му остана длъжен председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. И допълни, че проблемите с европарите днес са заради лошо свършената работа по времето на Орешарски. Избирателите са тези, които казват кой трябва да управлява и това е премиерът Бойко Борисов, ядоса се Цветанов.

Колежката му Цвета Караянчева пък обвини БСП, че са сключили сделка с дявола, за да останат на власт. При вас всичко е наопаки, затова сте на това дередже, каза тя на БСП.

 

Грудев: Очаквам

БСП да се извини

Очаквам БСП да се извини. Това каза зам.-министърът на земеделието Васил Грудев след среща в парламента с червени депутати. Тя завърши със скандал между него и Иван Иванов от БСП в кулоарите.

По заръка на министър Танева Грудев се видя с червените, за да им разясни какво пише в писмото на ЕК и да им покаже платежни нареждания по възстановени и разплатени средства. По настояване на БСП срещата бе закрита за медиите, а след това червените отказаха да застанат пред камерите заедно със зам.-министъра. Когато медиите буквално приклещиха в кулоара Иванов, той се зае да обяснява, че има сериозна опасност определени суми да бъдат възстановявани от държавния бюджет. Няма спрени пари, но има сериозна опасност да бъдат връщани средства, каза той.

В този момент обаче в групата се “вклини” Грудев и започна да оборва всичко казано от соцдепутата. Не бива да спекулираме, няма спряна програма, няма санкции, каза той. От БСП на срещата казаха, че никога не са твърдели, че има спрени пари, обясни Грудев.

Според зам.-министъра разправията се получила, защото се интерпретира писмо на ЕК, написано на чиновнически език, който соцдепутатите използвали за политически дивиденти, без да го разбират и извадено от контекста.

Не сме изгубени в превода, отвърна Иванов. 

Копие от платежните нареждания за възстановяване на пари от Брюксел
Копие от платежните нареждания за възстановяване на пари от Брюксел