Ще е трудно да се конфискува виртуална криптовалута

Фалшива новина заради некадърен превод изкара прокуратурата конфискувала и де факто станала собственик на над 1,5% от всички биткойни в света - 213 519 монети, които се равняват на 3,5 млрд. лева.

“Бомбата” бе официално отречена от шефа на спецпрокуратурата Иван Гешев. Разследването, за което става дума, е на поверената му прокуратура. На 19 май т.г. антимафиоти задържаха група от 8 души, хакнали митницата. Членовете ѝ са както бивши и настоящи служители на агенцията, така и софийски хакер и биткойн ентусиаст. Именно той бил натоварен със задачата да заличава тирове в системата.

Димитър Пешев

създал вируса, с

който получавал

от дома си

достъп до

системата на

митниците

Той е изключително сложен. Нарушава целостта на системата, като дава на човек не достъп до съдържанието ѝ, а позволение да го променя. С други думи, той вече контролирал софтуера на митиците.

Хакерът често може да бъде забелязан сред красавици.
Хакерът често може да бъде забелязан сред красавици.
С помощта на вируса, който бил инсталиран от членове на бандата, които работели в агенцията, групата правела т.нар. фиктивни транзити. След намесата им системата на митниците показвала, че камиони със стока тръгват от Германия и Финландия например и по документи се движат транзит за Турция. От компютри в митниците Капитан Андреево и Калотина се отбелязвало, че транзитът е приключен, а тировете са напуснали страната, като търговецът си възстановил ДДС, мита и акцизи. Реално камионите изобщо не минавали българо-турската граница, а стоката им най-вероятно се продавала контрабандно в ЕС. 35 транзита са приключени по тази схема на двете български митници, а други

110 камиона

са били

манипулирани

от заразени

компютри на

чужди митници

“На колегите е направило впечатление, че камион, тръгнал за Унгария, само час по-късно в системата на митниците се е появявал като напуснал Европа”, обясни участник в разследването. Според прокуратурата Пешев виждал кога транзитът е приключил и тогава взимал 25 000 евро – толкова била тарифата за отклоняване на камион. Подкупът се плащал в биткойни.

Само за 2015 г., когато бандата била основана, групата ощетила държавата с 10 млн. лв.

За да разшири мащабите си, бандата заразила компютрите в митниците на още три държави - Гърция, Македония и Сърбия, твърдят разследващи. Искали да ударят и Румъния, но румънската полиция предотвратила заразяването след получен сигнал. През цялото време разследването се координирало от Центъра за правоприлагане в Югоизточна Европа.

10 дни след акцията, която е под опеката на Центъра за координация на правоохранителните органи в Югоизточна Европа - “Селек”, пускат съобщение.

В него обясняват, че през биткойн портфейлите на групата минали 213 519 биткойна. Излязлото на 29 май съобщение е видяно едва в четвъртък от български журналист.

Той явно е с лош английски, защото превежда, че бандата имала толкова биткойни.

В действителност такова количество е над 1,5% от криптовалутата - в момента в обращение са малко над 16 млн. койна.

Самите пари няма как да се изземат, те трябва да се прехвърлят в друг виртуален портфейл.

Макар компютрите на бандата да са в САЩ за експертизи, монетите им надали ще бъдат конфискувани.

България не е

признала

биткойните

за официална валута и няма да има правно основание за вземането им. Ще се застъпва тезата, че те са предмет, придобит от престъпна дейност.

Дали финтът ще мине, не се знае, тъй като биткойнът не съществува физически, а представлява цифрова редица с отворен код във виртуален портфейл.

Самият Пешев е на свобода. От профила му във фейсбук става ясно, че е почитател на хайлайфа. Дискотеките, красивите момичета, скъпите коли и луксозните лодки заемат специално място в живота му.

Негови познати го описват като човек, който е направил вируса не за парите, а за да покаже, че може да удари системата. Това е един от основните принципи на онлайн анархизма.

Хакери откраднаха 70 млн. долара в криптовалутата

Хакери вероятно са откраднали биткойни на стойност около 70 млн. долара след кибератака срещу платформата за добиване на криптовалутата NiceHash. Нейни ползватели информираха за киберпрестъплението в Reddit и в Twitter, като някои от тях твърдят, че може да изгубят стотици хиляди долари.

NiceHash позволява на хората да предоставят компютърни мощности за така наречените копачи, които да добиват криптовалути.

От платформата първоначално обявиха в Twitter, че услугата е “в техническа профилактика”, a впоследствие добавиха, че “работят усилено”, за да разрешат проблемите, пречещи на дейността на сайта.

В свое изявление NiceHash обявиха, че “проучват естеството на инцидента” и че сайтът няма да работи за деня.

“Проучваме точния брой на взетите биткойни”, обявиха от компанията.

От NiceHash първоначално не можаха да определят колко точно биткойни са били откраднати, но потребителите обсъждат биткойн портфейл, който съдържа 4 736.42 биткойна. Те се равняват на над 70 млн. долара.

Маркетинговият директор на компанията Анрей Шкраба потвърди пред Reuters новината, че около 4 700 биткойна на стойност около 70 млн. долара са били изгубени при хакерската атака.

В България няма сигнали за пострадали, но актьорът и тв водещ Александър Кадиев сам съобщи, че е олекнал със 700 лв. в криптовалутата.

40% от монетите - у 1000 души

Едва 1000 души държат 40% от всички биткойни в света. Така, ако новината, че прокуратурата е конфискувала 213 хил. койна бе вярна, тя щеше да е с най-много биткойни, става ясно от класацията за 10-те най-богати криптоентусиасти.

Инвеститорите, които притежават голямо количество биткойни, са познати като китове. И те започват да създават все повече притеснение, защото могат да запратят цената рязко надолу, като продадат дори малка част от активите си. Много от големите инвеститори се познават от години и държат своите биткойни от първите дни. И могат да променят цената на криптовалутата, когато решат, продавайки монети.

В момента не е незаконно те да координират дейността си. Регулаторите все още изостават и правилата не са особено ясни.